Ambasador Stanów Zjednoczonych w Przemyślu. To była „sentymentalna wizyta”

2022-07-07 17:49

W środę 6 lipca ambasador Stanów Zjednoczonych przyjechał do Przemyśla. To kolejna w tym roku wizyta ambasadora Brzezińskiego. Dotychczasowe odbywały się jednak w tajemnicy ponieważ dotyczyły spraw pomocy Ukrainie i stacjonujących na terenie Polski wojsk amerykańskich. Jak informuje przemyski magistrat, to była „sentymentalna wizyta”.

Sentymentalna wizyta w mieście, z którego pochodzą pradziadkowie, dziadek, a w którym wychowywał się także ojciec Mark’a Brzezińskiego, rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Miejskim z Prezydentem Wojciechem Bakunem – czytamy na stronie UM Przemyśla. Tam ambasador miał osobiście podziękować za zaangażowanie i ciężką pracę włożoną w przyjęcie milionów uchodźców z Ukrainy. Potem wspólnie z prezydentem miasta udał się na zwiedzanie miejsc związanych z historią jego rodziny.

Pradziadek ambasadora to ważna postać dla miasta

Pradziadek ambasadora, Kazimierz Brzeziński był sędzią i jednym z najbardziej znanych społeczników w Przemyślu, jego syn Tadeusz (ojciec profesora Zbigniewa Brzezińskiego) był konsulem RP na wielu placówkach dyplomatycznych. Sam profesor Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie. Był jednym z najważniejszych ekspertów ds. polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Doradzał między innymi Johnowi F. Kennedy’emu i Lyndonowi Johnsonowi a w rządzie prezydenta Jimmy’ego Cartera sprawował funkcję szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

To była „sentymentalna wizyta”. Najpierw rodzinny dom

Jak relacjonują przemyscy urzędnicy ambasador Mark Brzeziński swoją podróż rozpoczął od odwiedzenia rodzinnego domy przy ul. Henryka Sienkiewicza. Na ścianie tego budynku znajduje się tablica poświęcona członkom jego rodziny.

- Była to jego druga wizyta w tym miejscu, ostatni raz wraz z ojcem gościł tutaj w lipcu 1990 roku. Kolejnymi punktami wizyty była Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemyślu – gdzie swoją edukację zaczynał Zbigniew Brzeziński, przemyska Archikatedra w której profesor przyjmował I komunię – czytamy.

Kalendarz szkolny 2022/2023

Z domu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Kolejnym miejscem na trasie było Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Tam spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z Józefem Frankiewiczem, wieloletnim przyjacielem rodziny Brzezińskich, który przez lata korespondował z profesorem Zbigniewem Brzezińskim. Ambasador otrzymał również książkę, autorstwa Józefa Frankiewicza, poświęconą profesorowi Brzezińskiemu. Następnie w towarzystwie dyrektora muzeum, Jana Jarosza, Mark Brzeziński odwiedził m.in.: wystawę „Credo na dwa głosy”. Wizyta w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zakończyła się prezentacją multimedialną przedstawiającą historię placówki.

W drodze na cmentarz przez dworzec

W drodze na Cmentarz Główny w Przemyślu, gdzie pochowani są przodkowie ambasadora, Mark Brzeziński wspólnie z prezydentem Wojciechem Bakunem odwiedzili dworzec kolejowy w Przemyślu. Podczas spotkania z wolontariuszami z World Central Kitchen ambasador podziękował im za pomoc jaką od początku wojny w Ukrainie udzielają uchodźcom w Przemyślu.

Źródło: Urząd Miejski Przemyśla

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE