choinka

i

Autor: Unsplash / Annie Spratt

Boże Narodzenie 2023

Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać do swojego domu?

2023-11-29 13:57

Wybór choinki to nie łatwy temat. Co roku w wielu domach pada pytanie - żywa czy sztuczna? Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jakie są rady specjalistów? Znalezienie odpowiedniego drzewka jest jeszcze trudniejsze, kiedy chcemy być eko.

Skąd wzięła się tradycja świątecznej choinki?

Jedną z najważniejszych tradycji podczas świąt bożonarodzeniowych jest ubieranie choinki. Zwyczaj ten jest niezwykle stary, a jego korzeni upatruje się jeszcze w dawnych tradycjach pogańskich. Niektórzy uważają, że ma swoje źródło w czasach Imperium Rzymskiego, gdzie z okazji święta słońca, saturnaliów, przystrajano drzewko życia. Jednak choinka w postaci, jaką znamy, miała swój początek w Alzacji, gdzie zawieszano na niej ozdoby z papieru i jabłka, w nawiązaniu do rajskiego drzewa.

Chociaż na ulicach miast czy w galeriach świąteczne drzewka rozświetlane są na długo przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia, istnieją określone zasady, dotyczące jej ubierania. Zgodnie z tradycją ubieranie choinki w domu powinno się odbywać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia.

Wielu z nas jednak do tego czasu zastanawia się jaką choinkę kupić. Żywa czy sztuczna? I ta i ta ma swoje wady i zalety!

Jaką choinkę wybrać: żywą czy sztuczną?

Na pierwszy rzut oka bardziej ekologiczne wydaje się wybranie choinki sztucznej. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem jest wybrać sztuczną choinkę. Nie ścinamy drzewa, używamy jej przez kilka lat. Jednak, kiedy przyjrzymy się temu bliżej, to wcale tak zielono nie jest. Produkcja sztucznych choinek wymaga wielu zasobów m.in. energii. Poza tym przy okazji powstają odpady nienadające się do przetworzenia. Sama choinka rozkłada się około 400 lat!

epszym rozwiązaniem jest kupno drzewka w donicy. Trzeba jednak upewnić się, czy roślina jest zdrowa i czy ma korzenie. Po świętach można zasadzić ją w ogrodzie, tworząc nową, rodzinną tradycję.

A jeśli nie mamy ogrodu? Warto stworzyć choinkę własnoręcznie! To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach. Ręcznie robione drzewko może powstać z tektury, drewna czy nawet samych lampek. W internecie jest mnóstwo pomysłów na stworzenie choinki bez drzewka.

Jeżeli nie chcesz kupować choinki, możesz pomyśleć o jej wypożyczeniu. Od kilku lat w większych miastach funkcjonują punkty, w których na świąteczny czas możemy wynająć drzewko. Później trafia ono do szkółki leśnej, gdzie zostaje ponownie zasadzone. Większość wypożyczalni oferuje dowóz wybranego drzewka, a sam wynajem jest tańszy niż jego zakup.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Czy wiesz wszystko o Świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 9
Na początek najłatwiejsze: kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki?
mikołajki