laboratorium

i

Autor: canva

zdrowie

Zmarła pierwsza osoba zarażona Alaskapox. Co wiemy o wirusie?

2024-02-12 14:32

Alaskapox to wirus odkryty na Alasce. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w 2015 roku. Jak przekazał Departamentu Zdrowia stanu Alaska, zmarła pierwsza osoba na Alaskapox. Na czym polega ta choroba? Jak można zarazić się Alaskapox?

Alaskapox zebrała pierwszą ofiarę

Pierwsze informacje o Alaskapox pojawiły się już w 2015, jednak nie stwierdzono wtedy, czy wirus może zaatakować człowieka. Jak poinformowały władze stanu Alaska, jest to możliwe.

W lutym 2024 roku zmarła pierwsza osoba na Alaskapox. Według amerykańskich lekarzy mężczyzna zaraził się od znalezionego kota. Miał go on podrapać.

Jak ujawnia SkyNews, mężczyzna skarżył się na czerwony guzek na skórze. Otrzymał antybiotyki, jednak jego objawy się nasiliły. Po problemach z mięśniami, mężczyzna został przewieziony do szpitala. Po tygodniu terapii jego stan się poprawił, jednak mężczyzna i tak zmarł. Okazało się, że nabawił się niewydolności oddechowej i nerkowej, co doprowadziło go do śmierci.

- Wirus Alaskapox to ortopokswirus, który został po raz pierwszy zidentyfikowany u pacjenta w Fairbanks na Alasce w 2015 r. Wiadomo, że ortopokswirusy infekują ssaki, w tym ludzi, i mogą prowadzić do rozwoju zmian skórnych. Od 2015 roku na Alasce zgłoszono sześć dodatkowych przypadków wirusa Alaskapox, z których pięć dotyczyło osób mieszkających w Fairbanks North Star Borough, a jedna osoba mieszkała w Kenai Peninsula Borough - czytamy na stronie Departamentu Zdrowia stanu Alaska.

Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce

Alaskapox - objawy

Alaskapox wywołuje głównie objawy skórne. Nie ma na razie badań, które potwierdzają, że człowiek może zarazić się tym wirusem od drugiej osoby. Lekarze jednak zalecają ochronę skóry, w której występują jakiekolwiek zmiany skórne. Wstępnie wirus występuje teoretycznie u zwierząt ze stanu Alaska.

A jakie są objawy Alaskapox?

  • powiększone węzły chłonne
  • wypryski na skórze
  • ból stawów i mięśni.

Większość osób przechodzi chorobę łagodnie. Ustępuje ona do kilku tygodni.

W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych skontaktuj się z lekarzem.

Listen on Spreaker.