Zieleni w zimę nie wymrozi? Blisko 30 kilometrów mat słomiano-foliowych chroni drzewa

2021-02-18 7:46
Jak miasto Poznań dba o zielień w zimę?
Autor: Poznan.pl

Zimowe utrzymanie zieleni ulicznej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich o tej porze roku. Szczególnie istotne dla kondycji roślin jest zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem soli drogowej. W sezonie 2020/2021 w całym mieście zamontowanych zostało blisko 30 kilometrów mat słomiano-foliowych i ponad 250 osłon na korony drzew.

Przez ostatnie kilka lat zimy były bezśnieżne i stosunkowo ciepłe. Nie oznaczało to jednak, że na naszych chodnikach i ulicach nie prowadzi się zimowego utrzymania. Ten rok okazał się być wyjątkowy pod względem opadów śniegu i niskich temperatur.

Zima to z pozoru czas, w którym nic się nie dzieje w zieleni. Jest to jednak niezwykle ważny okres z punktu widzenia ochrony roślin, tak by w okresie wegetacyjnym mogły  prawidłowo się rozwijać i spełniać tzw. usługi ekosystemowe. To właśnie zimą rosnące przy drogach rośliny są szczególnie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników, wśród których prym wiedzie sól drogowa. Bez właściwej ochrony w czasie zimy zieleń uliczna nie miałaby wielkich szans, aby wiosną i latem prawidłowo funkcjonować.

Raport z anteny 17.02.2021

Niezależnie od ostrości zimy konieczne bywa przeciwdziałanie jej skutkom, czyli śliskości i oblodzeniu. W obu przypadkach zastosowanie znajduje sól drogowa dopuszczona prawem. To mieszanina roztworu soli i piasku (1 część soli na 4 części piasku), którą posypywane są nawierzchnie najważniejszych miejskich ulic. Niestety ma ona negatywny wpływ na zieleń w pasie drogowym.

Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut mieszaniny powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól stosowana do usuwania skutków zimy wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie roślin nie mogą pobrać wody z gleby nawet jeśli będzie ona w podłożu).  Należy przy tym podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione.

Istotne jest, aby nie odgarniać w misy drzew i w pasy zieleni zasolonego śniegu, który doprowadzi do stopniowego obumarcia roślin. Dlatego administratorzy i wspólnoty mieszkaniowe powinny odgarniać w zieleń jedynie niezanieczyszczony śnieg, a w celu poprawy bezpieczeństwa na chodnikach stosować piasek zamiast soli.

Aby uchronić zieleń przyuliczną przed działaniem soli, ZDM stosuje dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwszym są osłony zakładane na korony młodych drzew (jest to zabezpieczenie przed działaniem aerozolu solnego na drogach szybkiego ruchu), a drugi to maty słomiano-foliowe, ochraniające pasy zieleni przed przenikaniem soli bezpośrednio do podłoża, w którym rosną rośliny. Zarówno osłony, jak i maty pojawiają się na poznańskich ulicach przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

W sezonie 2020/2021 w całym mieście zamontowanych zostało blisko 30 kilometrów mat słomiano-foliowych i ponad 250 osłon na korony drzew. Tej zimy koszt zabezpieczenia zieleni w pasach drogowych wyniesie ponad 322 tysiące złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE