Ekonomia

Zarobki Polaków w miastach wojewódzkich. Kto jest liderem rankingu płac?

Pensja minimalna idzie stale mocno w górę. Odbija się to także na średnim wynagrodzeniu Polaków. Choć, co niepokojące, coraz więcej mieszkańców zarabia najniższą krajową. Widać także dysproporcje nie tylko między miastami i wsiami, ale nawet między aglomeracjami wojewódzkimi. Między pierwszym, a ostatnim miejscem to ponad 3500 PLN! Zobaczcie pełny ranking!

Średnie wynagrodzenie Polaków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie Polaków w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 2023 roku 7379,88 PLN brutto. To wzrost rok do roku aż o 10,3 procenta więcej, a względem sierpnia 2023 to wzrost o 0,1 proc. Jak to prezentuje się w podziale na miasta wojewódzkie?

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące wszystkich 18 miast wojewódzkich. Dysproporcja między pierwszym a ostatnim miejscem wynosi 3550,55 PLN, co stanowi mniej niż 2/3 wyniku. Do miast, w których zarabia się średnio najlepiej zaliczamy: Kraków, Warszawę i Gdańsk. Poza podium tym razem znalazły się Katowice.

Gdzie zarobki są najniższe?

Jak się okazuje - nie ma reguły co do geografii jeśli chodzi o najniższe zarobki. Te są w Kielcach, Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim. Co warte zaznaczenia - o ile między Bydgoszczą i Toruniem nie ma dużej różnicy (256,12 PLN) między Bydgoszczą, a Toruniem na korzyść drugiego, tak dysproporcja między Gorzowem, a Zieloną Górą jest znacznie większa (858,40 PLN) na korzyść Zielonej Góry.

Zobaczcie dokładne dane z podziałem na miasta w naszej galerii!

Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE