Zaćmienie Słońca w Poznaniu. Gdzie obserwować zjawisko? UAM przygotował pokazy

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Zaćmienie Słońca w Poznaniu. Gdzie obserwować zjawisko? UAM przygotował pokazy

Zaćmienie Słońca w Poznaniu. Gdzie obserwować zjawisko? UAM przygotował pokazy

2022-10-25 8:45

Częściowe zaćmienie Słońca 2022 w październiku 2022. Taki widok nie zdarza się często. Warto dowiedzieć się, jak będzie wyglądać najbliższe zaćmienie słońca i gdzie będzie można je oglądać w Poznaniu. UAM przygotował się specjalnie na tę okazję.

Zaćmienie Słońca w październiku 2022

Zaćmienie Słońca w październiku 2022. Takiego widoku nie było od ponad siedmiu lat! We wtorek (25 października 2022) Księżyc przesłoni słońce, co doprowadzi do częściowego zaćmienia słońca, które widoczne będzie na całym świecie. Obserwować będziemy je mogli również w Polsce. Całość zjawiska w tym roku potrwa ok. 2 godziny i 20 minut.

Zaćmienie Słońca 2022. O której godzinie?

Częściowe zaćmienie Słońca 2022 będzie widoczne od godziny 11:00 do 15:00 naszego czasu. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej. W żadnym miejscu na świecie nie dojdzie natomiast do całkowitego zaćmienia.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Zjawisko może zapewnić niezapomniane widoki, lecz do jego oglądania należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy pamiętać, że patrzenie na Słońce bez żadnych osłon grozi uszkodzeniem wzroku! - Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. folia słoneczna Baader). Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne - informuje Jakub Tokarek z Obserwatorium Astronomicznego UAM.

Gdzie obserwować zaćmienie Słońca 2022 w Poznaniu?

W Poznaniu w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25

Zaćmienie Słońca będzie można obserwować w parku przy budynku Obserwatorium UAM na ul. Słonecznej 36. Tam odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytut Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, UAM oraz członków Astronomiczne Koło Naukowe UAM. - Zapraszamy wszystkich chętnych w godzinach 11:00-13:30 - zachęca Jakub Tokarek.

Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku niekorzystnej pogody (pełnego zachmurzenia, deszczu) pokazy się nie odbędą - czytamy w komunikacie.

Zaćmienie Słońca 2022 online

Zaćmienie słońca 2022 będzie można oglądać także online. Na facebooku Obserwatorium Astronomicznego pojawi się link do transmisji.

Jak wygląda zaćmienie Słońca?

Częściowe zaćmienie Słońca to naprawdę niezwykły widok. W tym czasie przypomina ono bardziej pogrubiony Księżyc. Z każdego miejsca na ziemi będzie wyglądać to trochę inaczej.

Sonda
Obserwowałaś/eś kiedykolwiek zaćmienie Słońca?