Przedszkole

i

Autor: Pixabay/ FeeLoona

Edukacja

Wystartował nabór do poznańskich przedszkoli. Oto najważniejsze informacje

2024-03-20 18:39

Rozpoczął się nabór do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Podobnie jak w poprzednich latach rodzice mogą złożyć wniosek do maksymalnie 5 placówek.

Jak poinformował w środę poznański magistrat, wnioski o przyjęcie dziecka do danej placówki można składać przez ponad dwa tygodnie - od 20 marca do 5 kwietnia. Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 22 kwietnia.

Nabór do poznańskich przedszkoli: jak poprawnie złożyć wniosek?

Magistrat przypomniał, że aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, należy wypełnić wniosek.

- Warto zdecydować się na uzupełnienie druku w wersji elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej, poświęconej naborowi. Wydrukowany i podpisany dokument można zanieść do wybranego przedszkola. Można też go zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać z wykorzystaniem systemu +Nabór+; wcześniej należy założyć konto. Można też pobrać druk wniosku ze strony +Nabór+ wypełnić odręcznie, podpisać i wraz z innymi dokumentami zanieść do przedszkola pierwszego wyboru; wówczas dane do systemu wprowadzi ta placówka. To samo dotyczy potrzebnych oświadczeń - wszystkie wzory można znaleźć na wskazanej wyżej stronie internetowej – tłumaczył magistrat.

W naborze na nowy rok szkolny, podobnie jak w latach poprzednich, rodzic może wskazać 5 placówek. Na wniosku o przyjęcie malucha szereguje przedszkola - od najbardziej do najmniej preferowanych. Dokumenty należy dostarczyć do placówki pierwszego wyboru.

O przyjęciu do przedszkola zadecydują zdobyte punkty

Urząd Miasta Poznania wskazał, że o przyjęciu dziecka do przedszkola decydują punkty, zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Do tych pierwszych zalicza się: pochodzenie z rodziny wielodzietnej, wychowywanie przez samotnego rodzica, zmaganie się z niepełnosprawnością, niepełnosprawność u rodziców lub rodzeństwa albo wychowywanie się w rodzinie zastępczej. Za każde z tych kryteriów można otrzymać 50 pkt.

Dodatkowe punkty otrzyma kandydat, którego rodzice lub opiekunowie pracują (10 pkt), rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w Poznaniu (16 pkt - oboje rodziców, 8 pkt - jeden rodzic), którego rodzeństwo w roku szkolnym, na jaki prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej samej placówki (12 pkt).

- Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (5 pkt), drugiej (4 pkt), trzeciej (3 pkt), czwartej (2 pkt) czy piątej (1 pkt). Istotne podczas rekrutacji są także obowiązkowe szczepienia dziecka. Przysługuje za to dodatkowe 5 pkt (kryterium to spełniają także maluchy, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych) – przypomniał magistrat i zaznaczył, że poszczególne kryteria muszą zostać potwierdzone poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów i oświadczeń.

Wniosek o przyjęcie dziecka, wraz z potrzebnymi dokumentami, należy dostarczyć do przedszkola (pierwszego wyboru) - lub za pośrednictwem systemu "Nabór" – od 20 marca do 5 kwietnia.

Rekrutacja do przedszkoli: kiedy ogłoszona zostanie lista wybranych?

22 kwietnia o godz. 12.00 nastąpi ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Magistrat przypomniał, że nie jest to jednoznaczne z przyjęciem dziecka - rodzic musi potwierdzić, że chce, aby uczęszczało ono do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane.

W dniach 22-26 kwietnia - rodzic lub opiekun dziecka potwierdza pisemnie wolę zapisu malucha do danego przedszkola; brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.

30 kwietnia zostaną ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, zaś między 30 kwietnia a 17 maja trwać będzie procedura odwoławcza od wyników rekrutacji.

- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane od 17 maja do 7 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 11 czerwca – poinformował poznański magistrat.

Informacje na temat rekrutacji oraz poznańskich przedszkoli można znaleźć na stronie internetowej poświęconej naborowi. Tam także dostępne są wszelkie niezbędne dokumenty.

Jak wygląda telewizja stworzona przez przedszkolaków w Poznaniu? Zobaczcie w naszej galerii!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!