Wyłudził pieniądze z tarczy antykryzysowej. 47-latek oszukał Skarb Państwa na blisko milion złotych

i

Autor: fotolia.pl Wyłudził pieniądze z tarczy antykryzysowej. 47-latek oszukał Skarb Państwa na blisko milion złotych

Wyłudził pieniądze z tarczy antykryzysowej. 47-latek oszukał Skarb Państwa na blisko milion złotych

2023-01-27 7:58

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu ustalili mężczyznę, który wyłudził pieniądze z tzw. „tarczy antykryzysowej”. Łączna wartość strat na rzecz Skarbu Państwa została oszacowana na blisko milion złotych. Sprawca usłyszał w tej sprawie zarzuty, a do sądu trafił już akt oskarżenia.

Prawie milion złotych z tarczy antyinflacyjnej. Oszukał Skarb Państwa

Policjanci z poznańskiej komendy, zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej w połowie 2021 r. otrzymali zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Zgłoszenie dotyczące wykrycia pewnych nieprawidłowości związanych z pobraniem środków pieniężnych z funduszu tzw. „tarczy antykryzysowej” trafiło do policjantów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia mł. asp. Marta Mróz z biura prasowego poznańskiej policji.

Okazało się, że w trakcie weryfikacji wyszły na jaw pewne nieprawidłowości w stosunku ubiegania się o subwencję z państwowego programu. - Śledczy ustalili, że mężczyzna, który wnioskował o wypłatę środków zrobił to niezgodnie z prawem. Policjanci wykryli, że sprawca manipulował danymi, w ten sposób, że zgłosił zatrudnienie pracowników mających świadczyć usługi na rzecz spółki, której był właścicielem - mówi mł. asp. Mróz.

Tak naprawdę te osoby nie świadczyły stosunku pracy i nie były świadome złożenia wniosku o dotację przez tego mężczyznę. Nie były też z nim w żaden sposób spokrewnione. - Działając w ten sposób, podejrzany oszukał Skarb Państwa na łączną kwotę blisko miliona złotych - mówi policjantka.

Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty dotyczące oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz przedłożenia dokumentów poświadczających nieprawdę. W listopadzie 2022 roku został skierowany przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. - 47-latek nie przyznał się do popełnionego czynu i odmówił składania wyjaśnień - mówi policjantka, która dodaje, że "na poczet wyrządzonej kary zostało zastosowane wobec niego zabezpieczenie majątkowe w postaci mieszkania o wartości kilkuset tysięcy złotych".

Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia oraz obowiązek naprawienia szkody.

Wyłudził od seniorki 100 tys. zł. Szuka go policja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE