Wybierasz się na wakacje do krajów Unii Europejskiej? Zabierz ze sobą EKUZ!

2021-06-10 20:45 Wojciech Łuczak
Wakacje
Autor: pexels.com Wakacje

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia nam bezpłatną opiekę medyczną.

Przed wyjazdem na zagraniczne wyjazdy warto wyrobić sobie EKUZ, ponieważ w razie nieszczęśliwych zdarzeń podczas urlopu możemy zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy.

Karta EKUZ uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia, czyli z tych świadczeń, które w ramach powszechnego ubezpieczenia należą się mieszkańcom danego kraju.

Mówi Marta Żbikowska-Cieśla z Wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Aby wyrobić kartę należy złożyć wniosek. Można osobiście pójść do siedziby NFZ i od razu otrzymać EKUZ, ale w okresie wakacyjnym należy liczyć się z kolejkami. Wniosek można także wysłać pocztą elektroniczną, za pomocą profilu zaufanego lub przez internetowe konto pacjenta.​

Przed złożeniem wniosku o kartę EKUZ wato sprawdzić, czy nasza poprzednia karta nie straciła ważności. Karta bowiem teraz jest wydawana teraz dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na 3 lata. Natomiast w przypadku osób na emeryturze 5 lat.

Dzieci i młodzież otrzymują kartę ważną do 18 roku życia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE