Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

i

Autor: Materiały prasowe Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

2022-05-23 8:00

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa - czym jest? Kto może do niej przystąpić? Szczegóły znajdziecie w materiale.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa - jest to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony ustawą o obronie Ojczyzny.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni. Udziału w nim nie muszą brać osoby, które już składały przysięgę wojskową. Drugi etap to szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej. Trwa ono do 11 miesięcy.

Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

Co ważne, absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego mają możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Istotny jest również jeszcze jeden fakt. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Kto może zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Jakie wymagania musi spełnić kandydat, by wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej? Kto może się zgłosić? Obowiązkowo należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze kandydat musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie, a także polskie obywatelstwo. To jednak nie wszystko! Kandydat nie może być karany za przestępstwo umyślne oraz powinien móc pochwalić się nieposzlakowaną opinią. Równie istotną kwestią jest jego zdolność fizyczna oraz psychiczna do pełnienia służby wojskowej.

Co można zyskać, przystępując do dobrowolnej służby wojskowej?

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może liczyć na wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych - od 4560 zł. Dodatkowo na pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. To jednak nie wszystko! Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ma również pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska. Co więcej, czas odbywania szkolenia wliczany jest do służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Na czas szkolenia żołnierz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie.

Jak rozpocząć procedurę rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Jak wygląda już sam proces rekrutacji? Nie jest on trudny! Na początku należy wejść na portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl i podać niezbędne dane. Wniosek o powołanie można także złożyć podczas kwalifikacji wojskowej oraz w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce.

Następnie należy oczekiwać na kontakt od wojskowych rekruterów. To oni poinformują kandydatów o terminie i miejscu stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Co dalej? Kolejnym etapem jest już spotkanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji. W WCR w ciągu maksymalnie dwóch dni przejdziesz niezbędne procedury naboru. Mowa tu m.in. o rozmowie kwalifikacyjnej, czy rozmowie z psychologiem. Konieczne też będzie wykonanie badań lekarskich. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, kandydat otrzyma kartę powołania na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Więcej informacji można znaleźć stronie internetowej Wojska Polskiego.

Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

i

Autor: Materiały prasowe Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE