Władze powiatu poznańskiego: Naszych mieszkańców możemy zaszczepić w cztery tygodnie!

2021-04-07 18:20 DR PAP.
Szczepionka
Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

- Wystarczą cztery tygodnie, aby zaszczepić mieszkańców powiatu poznańskiego przeciw COVID-19 – przekonują władze powiatu. Do wojewody wielkopolskiego trafiła lista proponowanych punktów szczepień masowych, którą zgłosili wójtowie i burmistrzowie 17 gmin. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego poinformowali, że w sumie na liście przekazanej wojewodzie znalazły się 23 lokalizacje punktów szczepień, które mogłyby być organizowane m.in. w halach sportowych, salach widowiskowych i w domach kultury.

Wicestarosta poznański Tomasz Łubiński podkreślił w przekazanym PAP komunikacie, że w tych miejscach szczepionych mogłoby być w sumie nawet 95 tys. osób tygodniowo. Warunkiem szybkiego przeprowadzenia szczepień byłby jedynie dostęp do odpowiedniej liczby szczepionek.

Eska XD #019 - życie jak w serialu

Każda gmina powiatu poznańskiego zaproponowała co najmniej jedno, a w niektórych przypadkach dwa i więcej miejsc, w których mogłyby się odbywać szczepienia.

Nie oczekujemy żadnych pieniędzy. Dzięki umowie ze Szpitalem Podolany zapewnione zostały zespoły szczepienne do obsługi tych punktów. Mamy wypracowany system, dlatego możemy błyskawicznie zacząć działać

powiedział cytowany w komunikacie dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań Piotr Wiśniewski. Podkreślono, że stowarzyszenie już wcześniej utworzyło w powiecie pięć punktów szczepień.

Prezes Szpitala Podolany Szymon Jankowski poinformował, że jego placówka może zapewnić 50-60 zespołów szczepiennych, złożonych z medyka i pielęgniarek, które mogą obsłużyć mieszkańców powiatu.

Starostwo przypomniało, że masowe punkty szczepień miałyby ruszyć jeszcze w tym miesiącu i szczepić siedem dni w tygodniu. Decyzja o liczbie uruchomionych punktów zależy jednak od wojewody wielkopolskiego i NFZ.

Z zapowiedzi wojewody wynika, że do 11 kwietnia ma powstać ostateczna lista takich punktów. Warto podkreślić, że nie dotyczą one wyłącznie mieszkańców powiatu. Nie zamykamy się na Poznań. Jeśli będą chętni, to zostaną zaszczepieni

powiedział Tomasz Łubiński.

We wtorek Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że samorządy zgłosiły wojewodzie łącznie 105 propozycji lokalizacji punktów szczepień masowych. Podał że większość propozycji została pozytywnie zweryfikowana.