Wielkopolska: UWAŻAJ W LASACH! Trwa akcja QUAD! SYPIĄ SIĘ MANDATY!

2021-04-07 19:23 DR
Quady w lesie
Autor: Nadleśnictwo Turek Quady w lesie

W tym tygodniu straż leśna wspierana przez funkcjonariuszy policji zatrzymała osoby poruszające się po lasach quadami i crossami. Działania prewencyjne rozpoczęto w Nadleśnictwie Turek. Akcja będzie kontynuowana cyklicznie także w innych nadleśnictwach na terenie całej RDLP w Poznaniu do końca 2021 roku. Przeczytaj więcej na naszej stronie internetowej.

Akcja była szeroko zakrojona, zaangażowano w jej przebieg m.in. 5 patroli strażników leśnych oraz 3 patrole policji z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Jej celem była kontrola miejsc narażonych na rozjeżdżanie pojazdami crossowymi i quadami oraz przeciwdziałanie wypadkom wobec osób przebywających na terenach leśnych. Zatrzymanie kierowców quadów i crossów w leśnym terenie to duże wyzwanie, gdyż nierzadko te osoby znają leśną topografię od podszewki. Stąd jedną ze skuteczniejszych metod są wspólne akcje służb mundurowych. Akcję zakończono zatrzymaniem dwóch quadowców i jednej osoby poruszającej się na motocyklu crossowym. Interwencję zakończono nałożeniem mandatów karnych na łączną kwotę 1200 zł.

Problem nielegalnych wjazdów do lasu motocyklami typu cross oraz quadami z roku na rok narasta, szczególnie na terenie nadleśnictw położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji

mówi Hubert Wojciechowski, inspektor straży leśnej w RDLP w Poznaniu.

Cała prawda o serialu Elif | ESKA XD - Hotplota #19

Do walki z tym nielegalnym procederem oprócz wspólnych akcji straży leśnej, policji, straży łowieckiej i rybackiej, często wykorzystuje się kamery w lasach. Niestety foto pułapki nie zawsze są skuteczną bronią, bo „normą” jest, że pojazdy nie posiadają tablic rejestracyjnych lub przed wjazdem do lasu są one zakrywane.

Obecnie śmieci i quady, crossy to największe problemy strażników leśnych. W sytuacji, gdy patrol Straży Leśnej zatrzyma pojazd ( quad , cross ) a użytkownik tego pojazdu, nie posiada przy sobie żadnych dokumentów i nie ma możliwości ustalenia tożsamości, jest wyzwany patrol Policji i pojazd opuszcza teren leśny na lawecie

dodaje Wojciechowski.