Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt? Sondaż nie zostawia wątpliwości

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt? Sondaż nie zostawia wątpliwości

Wielkanoc 2023

Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt? Sondaż nie zostawia wątpliwości

2023-03-28 7:35

Przed nami święta wielkanocne. Inflacja sprawia, że kilka razy oglądamy każdą złotówkę. Jakie święta nas czekają jeśli chodzi o wydatki? "Rzeczpospolita" pisze, że zdecydowana większość Polaków będzie oszczędzać.

Święta wielkanocne, jak zauważa gazeta "Rzeczpospolita", to dla Polaków zawsze okazja tak ważna, że bez względu na okoliczności stół musi być pełen. - Jednak rosnące od miesięcy ceny żywności nawet ten moment w roku zmieniają, większość z nas została zmuszona do mocnego złapania się za kieszenie - stwierdza dziennik. Około 70 proc. Polaków planuje oszczędzać na organizacji świąt.

Wielkanoc 2023. Ile wydamy na święta?

Blisko 30 proc. ankietowanych zamierza wydać na zakupy spożywcze dla jednej osoby średnio do 200 zł i to najczęściej wskazywana górna granica – wynika z badania UCE Research i Grupy Blix, które cytuje „Rzeczpospolita”. Dodaje, że przeszło 26 proc. Polaków przeznaczy na ten cel 200–300 zł, a 16,5 proc. – 300–400 zł. - M.in. z powodu rosnącej inflacji blisko 68 proc. konsumentów zamierza obniżyć wydatki spożywcze w tym okresie - zaznacza gazeta.

Ponadto z badania wynika, że najwięcej konsumentów przewiduje cięcia w świątecznym budżecie w zakresie od 15 do 20 proc. względem zeszłorocznych zakupów. - Z kolei w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej urosła grupa rodaków deklarujących przedział od 30 do 40 proc - wskazuje dziennik.

Gazeta powołuje się też na cykliczne badanie Barometru Providenta, z którego wynika, że w tym roku Polacy planują przeznaczyć średnio 599 zł na Święta Wielkanocne. Ponad połowa przewiduje, że tej wiosny Wielkanoc będzie dla nich droższa niż w ubiegłych latach - zwraca uwagę dziennik. - 92,4 proc. respondentów, którzy przyznali, że tegoroczna Wielkanoc będzie dla nich kosztowniejsza, jako główny powód wskazali inflację i podwyżkę cen produktów - dodaje.

Kiermasz wielkanocny. Podkarpaccy twórcy pokazali cuda
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE