Muzeum

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Sztuka

"Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego jest już w Poznaniu! Po ponad 130 latach znów można podziwiać to dzieło!

Po przeszło 130 latach znów będzie można podziwiać "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego. Obraz przez ponad wiek uznawany był za zaginiony, w czerwcu dzieło zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP).

W czwartek w poznańskim muzeum nastąpi oficjalna prezentacja "Wieczoru letniego". Wszyscy zainteresowani będą mogli oglądać obraz od piątku 21 września 2023 roku.

"Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego jest już w Poznaniu!

Zastępca dyrektora MNP ds. naukowych dr Maria Gołąb powiedziała PAP, że pozyskanie tak cennego dzieła sztuki to dla muzeum wieka gratka. "Wieczór letni" namalowany został w najlepszym okresie twórczości Józefa Chełmońskiego, w tym samym czasie, co "Babie lato".

Obraz powstał w warszawskiej pracowni w Hotelu Europejskim w 1875 r. Przedstawia scenę we wnętrzu, której główną bohaterką jest dziewczyna odpoczywająca przy oknie otwartym na pejzaż. W cieniu, za drzwiami, kryją się dwie tajemnicze postacie mężczyzn.

Dzieło ostatni raz prezentowane było publicznie w 1890 r. na wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pokaz nowo pozyskanego dzieła w poznańskim muzeum potrwa do 8 października

- Obraz należał do serii dzieł poświęconych kobietom, ten cykl został namalowany przez Chełmońskiego w ciągu roku jego pobytu w pracowni, między jesienią 1874 r. a końcem 1875 r.; powstało tam także +Babie lato+. Oba te obrazy to prawdziwe arcydzieła – powiedziała PAP dr Maria Gołąb.

Zastępczyni dyrektora MNP, wcześniej także wieloletnia kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX i początku XX w. w tej instytucji przyznała, że nie przypuszczała, że "Wieczór letni" przetrwał do naszych czasów.

- Od 1890 roku nie było żadnej wzmianki o jego istnieniu. O tym, że był namalowany, wiedziałam doskonale, znałam opisy obrazów z recenzji, jakie towarzyszyły jego wystawieniu w Zachęcie. Znany był jeden maleńki szkic rysunkowy. Pojawienie się tego obrazu to już była wielka sensacja, a zakupienie go przez nas to jest rzecz nadzwyczajna - powiedziała.

Obraz został kupiony dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskanej decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z rezerwy centralnej budżetu państwa.

- Nowe dzieło Chełmońskiego w naszym muzeum wzmacnia tę część kolekcji, którą uznajemy za szczególnie istotną. To, że obraz został namalowany w pracowni w Hotelu Europejskim ma szczególne dla nas znaczenie - w 2010 roku przygotowaliśmy w naszym muzeum wystawę poświęconą tej pracowni. Robiłam tę wystawę, więc dla mnie pozyskanie +Wieczoru letniego+ ma jeszcze dodatkowy walor – powiedziała.

Dr Maria Gołąb podkreśliła, że dla każdego muzealnika powiększanie kolekcji jest rzeczą najwyższej wagi, zaś zakup do kolekcji dzieła wybitnego, jest dla muzeum świętem.

- Nie jest tajemnicą, że nasza Galeria Sztuki Polskiej ma szczególną wartość; mamy wielki zbiór Malczewskiego, wspaniałą kolekcję sztuki Młodej Polski z dużymi zespołami prac Chełmońskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera, Weissa, kilka pięknych obrazów Ruszczyca, obrazy Ślewińskiego, wielki zespół Boznańskiej. Te ostatnie dekady XIX wieku są w naszym muzeum szczególnie dobrze reprezentowane – dodała dr Maria Gołąb.

Pokaz nowo pozyskanego dzieła w poznańskim muzeum potrwa do 8 października. W tym czasie wydłużone zostaną godziny otwarcia placówki. Od wtorku do soboty muzeum będzie otwarte do godz. 20.

Prezentacja "Wieczoru letniego"

Prezentacja "Wieczoru letniego" w Muzeum Narodowym w Poznaniu poprzedza wielką monograficzną wystawę Józefa Chełmońskiego, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie (26.09.2024 – 26.01.2025), w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2.03.2025 – 29.06.2025) i w Muzeum Narodowym w Krakowie (8.08.2025 – 30.11.2025).

Dr Maria Gołąb poinformowała, że przygotowywania do zakupu dzieła, także zabiegi o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel zabrały około roku.

- Myśmy to dzieło kupili także przy akceptacji naszych kolegów z Warszawy i Krakowa. Przedstawiciele tamtejszych muzeów zgodnie uznali, że skoro myśmy opracowywali okres pracowni w Hotelu Europejskim, przygotowaliśmy katalog prezentujący cały dorobek Chełmońskiego i pozostałych malarzy w tym czasie, nie ma sporu co od tego, które z polskich muzeów narodowych na ten obraz kupić. Bo że to muzeum, a nie osoba prywatna musi kupić ten obraz wiedzieliśmy wszyscy – powiedziała.

Muzeum Narodowe w Poznaniu zakupiło dzieło Józefa Chełmońskiego "Wieczór letni" 17 czerwca, na aukcji sztuki dawnej w Desa Unicum. Obraz sprzedany został za 3,6 mln zł, wraz z opłatą aukcyjną ostateczna cena wyniosła ponad 4,3 mln zł.

Wielkie otwarcie nowego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Moc atrakcji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE