Ważka

i

Autor: Pixabay

Ciekawostki

Ważki - pożyteczne owady. Znamy sposób, by je przyciągnąć do ogrodu

W każdym ogrodzie żyje wiele stworzeń. Z reguły niestety więcej jest takich, które są szkodnikami. Co zrobić by przyciągnąć pożyteczne owady do ogrodu? Warto wiedzieć, że czerwiec jest miesiącem ważek. Wbrew powszechnej opinii, owady te także należą do tych, które sprzyjają dobremu samopoczuciu w ogrodzie. Co zrobić by Twój ogród przyciągał ważki?

Owady pożyteczne to przede wszystkim owady zapylające. To właśnie dzięki ich działalności z kwiatów mogą rozwijać się owoce, gdyż kwiaty są zapylane. Pamiętajmy też, że pożyteczne stworzenia to owady drapieżne, których pożywienie stanowią inne owady i ich larwy, które są szkodnikami roślin. Należą do nich biedronki, mrówki, muchówki, świetliki oraz ważki. Zjadają takie szkodniki jak mszyce, stonka ziemniaczana, przędziorki, ślimaki i komary.

Dlaczego ważki są pożyteczne i co zrobić przy przyciągnąć je do ogrodu?

Ważki są drapieżnikami, szczególnie ich larwy. Dlaczego obecność tych owadów służy Twojemu ogrodowi? Główną zaletą ważek w ogrodzie, jest to, że zjadają one komary. Jednak to nie wszystko! Ważki żywią się także muchami, wioślarkami, widłonogami czy skorupiakami.

Jak przyciągnąć ważki do ogrodu? Rozwiązaniem może okazać się niewielkie oczko wodne. Ważne by wokół zbiornika rozłożyć kamienie, na których będą mogły się wylegiwać się w ciepłe dni. W ten sposób mamy zapewnioną ochronę przed niechcianymi osobnikami w ogrodzie.

Jak dbać o pożyteczne owady w ogrodzie?

Warto zadbać o odpowiednie warunki, nie tylko dla ważek, ale i dla innych owadów pożytecznych w ogrodzie. W tym celu można kupić coraz popularniejsze domki dla owadów, warto je stawiać w ustronnym miejscu. Można też samodzielnie dbać o pożyteczne owady w ogrodzie. Żeby zwabić owady pożyteczne i dbać o nie, najlepiej całkiem zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin lub stosować je rozważnie.

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE