W Światowym Dniu Pszczół na poznańskim dworcu rozdawane są nasiona, by tworzyć łąki kwietne

2022-05-20 11:49

Nasiona do stworzenia łąki kwietnej rozdawane są w piątek –w Światowym Dniu Pszczół - na poznańskim dworcu. „Najprostszym sposobem, by odwdzięczyć się pszczołom za bogactwa, które od nich otrzymujemy, jest ugoszczenie ich w naszym ogrodzie” – podkreślił rzecznik RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. Inicjatywa ta ma przypominać i podkreślać znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracać uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak przypomniał, że pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m.in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. „Prawdziwy armagedon przeżywają jednak właśnie w XXI wieku” – wskazał.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w piątek na dworcu głównym PKP w Poznaniu rozdawane są nasiona, które mają posłużyć do stworzenia łąki kwietnej. Akcja realizowana jest wspólnie przez Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Dariusz Kaszyński z Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich podkreślił, że „Koleje Wielkopolskie jako duży przewoźnik kolejowy od wielu lat angażuje się w działania o charakterze proekologicznym, jednocześnie zachęca do wyboru ekologicznych środków transportu, w tym do podróżowania pociągami”.

„Jesteśmy w pełni świadomi jak ważne, jest budowanie świadomości na temat ochrony pszczół dlatego już drugi rok z rzędu inicjujemy wspólnie z naszymi Partnerami działania na rzecz ochrony tych owadów. Dlatego też oprócz wydawania nasion łąk kwietnych w naszych pojazdach informujemy pasażerów w każdym wieku o akcjach na rzecz poprawy jakości naszego środowiska, ochrony roślin i zwierząt” – dodał.

Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu zaznaczyła natomiast, że w piątek z okazji Światowego Dnia Pszczół „w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepiękną pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z +pszczelim niezbędnikiem+”.

Organizatorzy akcji przypomnieli, że ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły; rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE