Projekt rekomendowany do realizacji przez sąd konkursowy

i

Autor: Urząd Miasta Poznania Projekt rekomendowany do realizacji przez sąd konkursowy

W Poznaniu stanie pomnik Piłsudskiego. Wiemy, jak będzie wyglądał! [ZDJĘCIA]

2020-01-24 7:22

W konkursie na opracowanie projektu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego zwyciężył projekt zaproponowany przez Zbigniewa Mikielewicza. Pomnik stanie u zbiegu ulicy Karola Libelta i alei Niepodległości. Zmieni się także teren otaczający monument.

20 września 2019 r. Miasto Poznań ogłosiło otwarty dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi projektami sąd konkursowy zdecydował się wyróżnić prace przedstawioną przez rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza, rzeźbiarza, malarza i scenografa, który na swoim koncie ma już sporo tego typu realizacji.

Jak czytamy w opisie pracy:

Postać marszałka wyłania się z monolitycznego bloku szwedzkiego granitu. Pomimo wyraźnej zadumy, w której jest pogrążony Piłsudski, jego poza sugeruje, że mamy do czynienia z osobą dynamiczną, gotową w każdej chwili podjąć działanie.

Budowa pomnika nie będzie jedyną zmianą w miejskiej przestrzeni. Przeobrazi się także teren wokół monumentu. Nawierzchnia wokół ma być utwardzona płytami i kostką granitową. Między jezdniami a placem przewidziano powstanie wąskich pasów zieleni.

Doceniliśmy subtelnie narysowaną ideę, umiar w doborze środków wyrazu i zastosowaną syntetyczną formę artystyczną przedstawioną przez autora w pierwszym etapie konkursu. Propozycja złożona w drugim etapie nie spełniła jednak naszych oczekiwań. Mimo to zdecydowaliśmy się zarekomendować ją do realizacji, zalecając jednocześnie autorowi powrót do koncepcji z pierwszego etapu.

- powiedział prof. Jan Tutaj, artysta rzeźbiarz, przewodniczący sądu konkursowego.

Wymiary pomnika zaproponowane w pierwszym etapie to 3.8 metrów wysokości i 1.9 na 1.9 metra u podstawy.

Inicjatorem budowy jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, który na jego powstanie planuje przeznaczyć kwotę 2 mln zł. Ogłoszenie wyników poprzedziła debata publiczna poświęcona pracom złożonym w konkursie. Nagrody ufundowało Miasto Poznań.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE