Apteka

i

Autor: Getty Images

W Polsce brakuje leków! MZ podało jakich. Na liście aż 178 produktów leczniczych!

2022-09-02 12:54

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których w Polsce brakuje. Znalazło się na niej aż 178 produktów leczniczych których brakuje w co najmniej w 5 procent aptek w danym województwie. Ministerstw zaznacza, iż jest to lista z ostrzeżeniem i ma ona uprzedzić o ewentualnym zagrożeniu nie doboru danego leku.

Ministerstwo Zdrowia w specjalnym komunikacie poinformowało o niedoborze w Polsce aż 178 produktów leczniczych. Już dziś gołym okiem widać, iż wielu leków trzeba szukać po aptekach. Ministerstwo na swojej liście zamieściło te leki, których brakuje w 5% aptek w danym województwie. Jak podkreślono, na razie sytuacja nie jest tragiczna, a ostrzeżenie zostało wydany aby pacjenci byli gotowi na ewentualne większe problemy z dostępnością leków.

PEŁNA LISTA LEKÓW, KTÓRYCH MOŻE ZABRAKNĄĆ DOSTĘPNA TUTAJ.

Dlaczego w Polsce może zabraknąć leków? Ciężko wskazać jeden główny powód. Przyczyn jest kilka. Od pandemii, która z jednej strony poprzerywała łańcuchy dostaw, a z drugiej przyczyniła się do zwiększonego popytu na część preparatów, po inflację powodującą wykupywanie medykamentów na zapas. 

Lista leków których brakuje lub może zabraknąć jest coraz dłuższa. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało dokument, w którym informowało, iż może zabraknąć około 50 produktów. Dziś ta lista to już prawie 180 produktów medycznych. Jakich leków brakuje obecnie najbardziej? Problemy są z realizacją recept na specyfiki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, zapobiegających zakrzepom, leków immunosupresyjnych niezbędnych dla pacjentów po przeszczepach. Zabraknąć może również preparatów przeciwdepresyjnychi tych stosowanych w astmie oskrzelowej. Trudności z zaopatrzeniem mogą mieć pacjentki w trakcie hormonalnej terapii zastępczej. 

Politycy od kuchni | Artur Dziambor

Warto także zaznaczyć, iż na liście nie wypisano wszystkich leków, których nie znajdziemy w każdej aptece. Jako przykład można podać niektóre specyfiki stosowane w arytmii serca albo popularne antybiotyki. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych ostrzega, że problem może narastać. Do tego wszystkiego dochodzi kolejny problem - rosnące w Polsce koszty działalności gospodarczej sprawiają, że wiele firm ma problemy z logistyką a co za tym idzie, fizycznie lekarstw do aptek może trafiać jeszcze mniej. O jakie koszty chodzi? M.in. wzrost cen paliw, energii, a także wysoką inflację, która przyczynia się do rosnących kosztów kredytu.

Nie pociesza fakt, że deficyt zaopatrzenia w leki to nie tylko problem Polski. Również w niemieckich aptekach brakuje wielu medykamentów. Farmaceuci starają się proponować zamienniki leków, ale nie zawsze jest to możliwe.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!