Biała panda

i

Autor: YT/South China Morning Post

Zwierzęta

W Chinach zaobserwowano pandę, która nie wygląda, jak klasyczny przedstawiciel tego gatunku. To jedyny taki osobnik na świecie

W Chinach zaobserwowano pandę, która nie wyglądała, jak inne osobniki z tego gatunku. Swoim wyglądem zdecydowanie przykuwa uwagę. Ma białe futro i skórę, różowe tęczówki i czerwone oczy.

Biała skóra, różowe tęczówki to znaki rozpoznawcze zwierząt chorujących na albinizm. To niezwykle rzadka cecha. Szansa, że stworzenie urodzi się z bielactwem, wynosi nawet jeden na milion. Albinosy intrygują ludzi, lecz w świecie fauny, jest to niestety wyrok śmierci, który zapada wraz z narodzinami.

Co to jest albinizm i jak wpływa na życie zwierząt?

Albinizm jest spowodowany brakiem enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. Ta genetyczna anomalia pigmentacji jest bardzo dużym wyzwaniem dla zwierząt. Cierpią na tym szczególnie drapieżniki, którym znacznie trudniej przychodzi polowanie, gdyż nie mają możliwości kamuflażowych, co przekłada się na gorsze umiejętności przetrwania.

Białą panda. Jedyna taka na świecie

Eksperci twierdzą, że to pierwsza znana nauce żyjąca panda, która cierpi na albinizm. Zwierzę nagrała kamera umieszczona w górskim regionie rezerwatu Wolong, w prowincji Syczuan- informuje serwis national-geographic.pl.

W Narodowym Rezerwacie Natury Wolong w Chinach doszło ostatnio do nadzwyczajnego odkrycia. Kamera zainstalowana w regionie górskim ponownie uchwyciła pandę wielką (Ailuropoda melanoleuca) z albinizmem. Naukowcy uważają, że to pierwszy w historii znany niedźwiedź bambusowy, który urodził się z bielactwem. Co ciekawe, zwierzę już wcześniej zostało sfotografowane w 2019 roku. Od tego czasu nikt go jednak nie widział.

Przerażające dane. Na wolności żyje tylko 1900 pand wielkich

Specjaliści przyznają, albinos sprawia wrażenie zdrowego. Na zdjęciu nie widać żadnych większych obrażeń, które mogłyby być efektem starć z drapieżnikami. Pocieszające jest to, że naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że niedźwiedź w Wolong ma niewielu naturalnych wrogów. Rezerwat jest domem dla ok. 150 pand wielkich. Według danych WWF na wolności żyje zaledwie 1864 niedźwiedzi bambusowych.

Nieznana płeć pandy-albinosa

Nagranie, które pochodzi z lutego, zostało udostępnione przez chińską telewizję. Pandę widać na kilku ujęciach, podczas których buszuje wśród traw, a także wspina się na drzewo bambusowe. Co ciekawe, pomimo samotniczego tryby życia tych ssaków, na jednym ujęciu widać, jak albinos wchodzi w interakcje z dwiema innymi pandami wielkimi. Chińscy naukowcy twierdzą, że była to matka wraz ze swoim młodym.

Chińskie media podały, że kamery w rezerwacie Wolong zarejestrowały w sumie kilkanaście interakcji pomiędzy albinosem a innymi pandami w regionie.

W łódzkim zoo urodziła się panda mała
Biała panda

i

Autor: YT/South China Morning Post