W 2022 roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów

i

Autor: Poznan.pl

Tysiące drzew i krzewów posadzono w Poznaniu. Czy miasto jest zielone?

2023-03-06 11:36

W 2022 roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów, z czego poznański Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził ponad 15 tysięcy roślin. Wzbogaciły one przestrzeń miasta.

W 2022 roku na terenie Poznania przybyło 669 drzew, 8883 krzewy, 4808 bylin oraz 981 m2 traw. Najwięcej posadzonych zostało dębów bezszypułkowych, klonów pospolitych, brzóz brodawkowatych, wiązów pospolitych, jesionów, lip, kasztanowców i grabów.

Ponadto w miejscach reprezentacyjnych sadzone są zdobione kwietniki, składające się głównie z roślin jednorocznych, które są bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów. Takie aranżacje kwiatowe stały się charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski, stając się zielonym symbolem miasta. Najczęściej pojawiały się bergenie, budleje, jeżówki i astry.

W kwiatowej kompozycji m.in. w parku Kirschke znalazły swoje miejsce także lawenda i szałwia, które oprócz ładnego wyglądu są atrakcyjne dla owadów zapylających.

Drzewa i inne rośliny mają wiele zalet dla miast i ich mieszkańców. Obejmują one poprawę jakości powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych substancji i emisji dwutlenku węgla. Pomagają również ograniczyć efekt wyspy ciepła i stworzyć przyjazny dla człowieka mikroklimat. Rośliny i drzewa również dodają atrakcyjności i ożywiają miejskie krajobrazy, tworząc przyjemne zielone przestrzenie, które zapewniają przerwę od zgiełku miejskiego życia. ZZM gospodaruje ponad 500 hektarami terenów zieleni, z czego ponad 100 ha stanowią enklawy przyrody. W stolicy Wielkopolski jest 45 parków, 119 skwerów i zieleńców oraz 42 tereny zieleni nieurządzonej, w których ingerencja człowieka jest minimalna.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE