Przejazd kolejowy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej z lotu ptaka

i

Autor: materiały prasowe Przejazd kolejowy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej z lotu ptaka

Tunel Grunwaldzka: Miasto podpisało umowę z wykonawcą! Kiedy start i koniec prac?

2021-03-11 9:44

Już za jakiś czas będzie można przejechać bezkolizyjnie pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. Przy ul. Grunwaldzkiej powstanie także węzeł przesiadkowy, który połączy różne środki transportu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą robót budowlanych, spółką Budimex. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

To inwestycja na którą mieszkańcy czekają od wielu lat. Umożliwi im ona bowiem płynny przejazd przez tory kolejowe. W godzinach szczytu obecnie tworzą się tam ogromne korki. Dziś ul. Grunwaldzką przecina mocno obciążona linia kolejowa E20 łącząca Warszawę z Berlinem, dlatego przejazd przez tory jest bardzo często zamykany. W ramach inwestycji powstanie wiadukt kolejowy, a droga zostanie pogłębiona tak, by jej użytkownicy mogli bezkolizyjnie jeździć i przechodzić pod torami.

Rozpoczęcie tej inwestycji jest dowodem na to, jak po długiej debacie i ścieraniu się wielu koncepcji przebudowy granicy powiatu i miasta, samorządy mogą dojść do porozumienia. To również dowód na to, jak doskonale potrafimy współpracować w ramach Metropolii Poznań na rzecz naszych mieszkańców. Od momentu pojawienia się pomysłu modernizacji tego układu komunikacyjnego, na każdym etapie, byliśmy ogromnym zwolennikiem tego zadania. Dziś czuję radość i satysfakcję z tego, że już wkrótce rozpocznie się budowa tunelu, na który czeka tak wielu mieszkańców naszego powiatu i Poznania

mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Drony patrolują drogi w Lubelskiem

Quiz. Jaki to kraj? Jedno zdjęcie musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 15
Jaki to kraj?
Jaki to kraj?

Tunel na Grunwaldzkiej: Kiedy rozpoczną się prace? Kiedy ich koniec? 

Inwestycja obejmuje budowę lub rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego w rejonie ul. Grunwaldzkiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jak drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, zjazdy i przystanki autobusowe, miejsca postojowe oraz parking z układem dróg dojazdowych.

Prace mają rozpocząć się na początku 2022 roku, a zakończyć się mają wiosną 2023. Nowa pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami w systemie "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem węzła będzie parking samochodowy typu "parkuj i jedź" oraz miejsca dla rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pasażerowie komunikacji publicznej będą mogli czekać na swój autobus czy pociąg w nowej poczekalni albo pod wiatami peronowymi.

W planach jest również zachowanie w rejonie północnej strony węzła przesiadkowego rezerwy terenowej na pętlę tramwajową, która w przyszłości dałaby możliwość przedłużenia istniejącej sieci tramwajowej z Junikowa.