Tramwaje znowu pojadą inaczej. Poznaniacy muszą przyzwyczaić się do zmian

i

Autor: MPK Poznań Tramwaje znowu pojadą inaczej. Poznaniacy muszą przyzwyczaić się do zmian

Tramwaje znowu pojadą inaczej. Poznaniacy muszą przyzwyczaić się do zmian

2022-09-28 9:56

Mieszkańcy Poznania muszą nastawić się na kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Od 1 października kilka linii zmieni swoje trasy. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu

Od 1 października 2022 roku zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczą one tramwajów linii numer 6, 8, 12, 13 i 98. - Podczas prac remontowych prowadzonych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jak również tych, które spowodowały wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Fredry i Mielżyńskiego, przykładamy jeszcze większą wagę do wnikliwego monitoringu funkcjonowania transportu - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

- Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z mostu Teatralnego do kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście. Warto także pamiętać, że po zakończeniu prac pasażerowie zyskają nowoczesne torowiska gwarantujące bezpieczne i wygodne podróże - dodaje dyrektor ZTM.

Zmiany, które zostaną wprowadzone 1 i 3 października ułatwią wjazd do centrum Poznania oraz poprawią komunikację między odległymi od siebie dzielnicami.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Linia nr 98

Zgodnie z zapowiedziami, będzie można dojechać tramwajem linii numer 98 w rejon placu Ratajskiego. Tramwaj będzie miał także wydłużoną trasę w rejonie Śródki - dojedzie do pętli Zawady. Pomiędzy pl. Ratajskiego a pl. Wielkopolskim składy będą jeździć się po jednym torze, natomiast pomiędzy pl. Wielkopolskim a Zawadami - po dwóch, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem linii wahadłowej. Dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursów, a korzystanie z komunikacji miejskiej będzie łatwiejsze, bo pasażerowie będą mieli pewność, z której strony nadjedzie tramwaj.

Tramwaj pojedzie wydłużoną trasą od 3 października (poniedziałek), ponieważ w weekend 1-2 października konieczne będzie wykonanie ostatnich, niezbędnych prac technicznych.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Linia nr 12

Linia nr 12 od 1 października połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką. To druga zmiana, o której informuje ZTM. Tramwaj numer 12 skierowany zostanie z pętli Starołęka PKM przez Rataje i centrum do pętli Połabska. Dzięki temu możliwy będzie bezpośredni dojazd z Rataj lub Winograd do centrum od strony ulicy Królowej Jadwigi.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Linia nr 4

Poprowadzenie "dwunastki" na Winogrady spowoduje, że zawieszona zostanie linia nr 4, na której tramwaje kursują obecnie na trasie Połabska - Ogrody.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Linia nr 6, 8 i 13

Częstotliwość na liniacj nr 6 i 13 zostanie podwojona. Z uwagi na zmianę trasy linii nr 12, na której tramwaje od 1 października nie będą kursowały na Grunwaldzie, zostanie zwiększona częstotliwość przejazdów "szóstki", która będzie jeździć dwa razy częściej we wszystkich okresach tygodnia. Uwaga! Co druga "szóstka" kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie.

Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania na linii nr 13, a ponieważ trasy funkcjonujących częściej linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona.

Warto odnotować, że na linii numer 6 od 1 października podwojona częstotliwość będzie we wszystkie dni tygodnia, a co drugi kurs wykonywany na pętli Budziszyńska. Z kolei na linii numer 13 kursy będą co 5 minut w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego; co 10 minut w dni robocze w godzinach 19:00-20:00 co oraz w dni wolne w godzinach 11:30 - 20:00.

Sonda
Denerwują Cię częste zmiany w poznańskiej komunikacji miejskiej?
ZDERZENIE TRAMWAJÓW W POZNANIU