Topniejący śnieg to wielkie zagrożenie. Czy centra handlowe są bezpieczne?

2021-02-18 12:17
Tak wygląda centrum Posnania od środka
Autor: Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań Tak wygląda centrum Posnania od środka

Inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego skontrolowali 12 największych w mieście centrów handlowych. Sprawdzono m.in., czy właściciele lub zarządcy tego rodzaju budynków przeprowadzili okresowe przeglądy ich stanu technicznego. Zwrócono też uwagę, czy opracowano instrukcje lub procedury monitorowania i usuwania nadmiernej warstwy śniegu, mogącej doprowadzić do awarii bądź katastrofy budowlanej.

O tym, że zalegający na dachach śnieg może nieść ze sobą wiele ofiar przekonaliśmy się w 2006 roku. Wydarzyła się wtedy w Polsce najtragiczniejsza w skutkach katastrofa budowlana. Podczas wystawy gołębi pocztowych, która odbywała się w hali Międzynarodowych Targów w Katowicach, pod ciężarem lodu i śniegu, zawalił się dach tej ogromnej budowli. Pod gruzami zginęło 65 osób. Odpowiedzialni za tę tragedię stanęli przed sądem, a polski parlament wprowadził do Prawa budowlanego przepisy mające ograniczać takie wypadki w przyszłości.

- Przepisy określające zasady kontroli obiektów wielkopowierzchniowych weszły w życie w czerwcu 2007 roku. Od tego czasu budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. oraz inne obiekty budowlane o pow. dachu powyżej 1000 mkw. podlegają wzmożonym kontrolom stanu technicznego - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada - tłumaczy Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Raport z anteny 18.02, godz.10

W związku z występującymi ostatnio intensywnymi opadami śniegu, a tym samym potencjalnym zagrożeniem dla osób użytkujących obiekty wielkopowierzchniowe, inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego, na początku lutego, skontrolowali 12 największych w mieście centrów handlowych. Wśród skontrolowanych obiektów znalazły się m.in. centra handlowe: Posnania, Malta, M1, Pestka, Plaza czy Market Budowlany Leroy Merlin.

- W przypadku 10 obiektów oględziny wykazały, że na dachach nie zalega nadmierna ilość śniegu. W pozostałych dwóch przypadkach dachy odśnieżano podczas czynności kontrolnych przeprowadzanych przez inspektorów nadzoru budowlanego. Każdy z zarządców skontrolowanych budynków przedstawił zasady dotyczące usuwania z połaci dachu nadmiernej ilości śniegu - zawarte w specjalnie opracowanych w tym celu instrukcjach. W dwóch przypadkach właściciele kontrolowanych obiektów wielkopowierzchniowych nie dopełnili obowiązku zawiadomienia PINB o przeprowadzeniu ostatniej okresowej kontroli stanu technicznego obiektu. Właścicieli tych obiektów wezwano pisemnie do niezwłocznego wykonania tego obowiązku - tłumaczy Paweł Łukaszewski.

Aktualnie inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania kontynuują kontrole obiektów wielkopowierzchniowych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE