Kuchenka elektryczna

i

Autor: pixabay.com To niestety jedno z bardziej "prądożernych" urządzeń. Średnio w ciągu roku zużywa około 1.500 kWh. Sposób na oszczędzanie - w miarę możliwości gotować posiłki na kilka dni.

Dom

To urządzenie pochłania w domu najwięcej energii. Polacy o tym nie wiedzą!

Nie jest to piekarnik, nie jest to też lodówka, ani suszarka do prania! Jaki sprzęt AGD/RTV pochłania najwięcej energii elektrycznej? Odpowiedź może Was zaskoczyć! Choć, co warto podkreślić nie każdy ma to urządzenie w domu, stąd szczególnie starsze osoby nie wskazały tego urządzenia, jako najbardziej prądożernego! Co to takiego?

Co pobiera najwięcej prądu ze sprzętów RTV/AGD?

Nie jest to piekarnik, nie jest to też kuchenka mikrofalowa, lodówka, czy suszarka do prania. Jest to płyta indukcyjna! Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało listę najpopularniejszych urządzeń RTV/AGD i tego, ile prądu zużywają. Są to (w kWh):

 1. Płyta indukcyjna - 748,25
 2. Piekarnik elektryczny - 496,4
 3. Lodówka - 270
 4. Czajnik elektryczny - 240
 5. Zmywarka - 237
 6. Komputer stacjonarny - 197,1
 7. Odkurzacz - 156
 8. Pralka - 143
 9. Laptop - 138,7
 10. Telewizor - 128
 11. Kuchenka mikrofalowa - 51,1
 12. Żelazko - 26
 13. Telefon komórkowy - 2,48

Polacy uważają piekarnik za najbardziej prądożerny

Jak się okazuje, w Ogólnopolskim EkoTeście Wirtualnej Polski aż 55 procent Polaków wskazało suszarkę do ubrań za najbardziej prądożerną. Jeszcze większa grupa (60 proc.) wskazała ją wśród osób 55+. Może to wynikać z tego, że szczególnie osoby starsze nie posiadają płyty indukcyjnej, a korzystają nadal z kuchenek gazowych.

Jak oszczędzić prąd?

Pisaliśmy na naszych łamach o tym, jak oszczędzać prąd w domu. Wiadomo. Trudno jest oszczędzać prąd na płycie indukcyjnej. Jednak możemy wybrać taką płytę, która ma najlepszą klasę energetyczną. Oznaczenia klas energetycznych są bardzo dobrze widoczne i sprawdzają się przy otrzymywaniu rachunków za prąd.

J. SASIN: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PRĄDU
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE