To już ostatnie dni spisu powszechnego. To obowiązek!

2021-09-16 13:25
Spis powszechny Bydgoszcz
Autor: Dawid Olszewski

Ponad 335 tys. osób do tej pory spisało się w Poznaniu. Ci, który jeszcze tego nie zrobili, mają czas tylko do 30 września. Aby ułatwić mieszkańcom wypełnienie ankiety, Miasto w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym ogłasza kolejne przystanki na trasie mobilnego punktu spisowego. Za odmowę udziału w badaniu grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. O ukaranie może wystąpić Wojewódzki Komisarz Spisowy.

W czwartek, 16 września w urzędzie miasta podsumowano dotychczasowy przebieg spisu powszechnego w Poznaniu. Zapowiedziano także kolejne punkty, w których mieszkańcy mogą stacjonarnie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.

Aby ułatwić mieszkańcom udział w Narodowym Spisie Powszechnym, Miasto w partnerstwie z Urzędem Statystycznym w Poznaniu zainicjowało w lipcu mobilny punkt spisowy. Jego idea była prosta - miał pojawiać się tam, gdzie czas w letnie weekendy spędzają poznaniacy. Oferta punktu nie była jednak skierowana tylko do osób wypoczywających np. nad Maltą czy w poznańskich parkach, ale do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia spisu przez internet lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online.

We wrześniu projekt jest kontynuowany, a na mapie miasta pojawią się kolejne miejsca, gdzie będzie można spisać się z pomocą rachmistrza. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani umawiać wizyty, wystarczy przyjść i znać swój PESEL.

  • Już w sobotę, 18 września mieszkańcy Poznania będą mieli okazję spisać się przy okazji zakupów w Centrum Handlowym Posnania. Mobilny punkt spisowy będzie tam działał w godz. 10-18. Tego samego dnia będzie można skorzystać z pomocy rachmistrzów także w budynkach urzędu miasta przy ul. Libelta 16/20 i Gronowej 22a (czynne w godz. 8-14). W niedzielę, 19 września mobilny punkt zawita do Domu Kultury Stokrotka przy ul. Cyniowej 11. Tam wsparcie w wypełnieniu ankiety będzie można uzyskać w godz. 9-17.
  • W sobotę, 25 września mobilny punkt spisowy ponownie otworzy się w CH Posnania w godz. 10-18, a także w godz. 12-15 podczas inauguracji "Senioralni. Poznań 2021"  na parkingu przy boisku AWF (Droga Dębińska), w godz. 9-14 w Domu Kultury Wiktoria na os. Zwycięstwa 125 oraz na Rodzinnym Festynie Charytatywnym dla Williama w Winiarskim Centrum Rekreacji i Sportu przy ul. Winiarskiej 50.
  • W poniedziałek, 20 września poznaniacy będą mieli okazję spisać się także na pl. Wolności. Tam w godz. 8:30-10:30 zaparkuje spisobus. Pojazd będzie można spotkać nie tylko w stolicy Wielkopolski,  kursuje on bowiem po terenie całego województwa.

Co więcej, do końca miesiąca przedłużone zostało funkcjonowanie mobilnych punktów spisowych w poznańskich bibliotekach. Rachmistrzowie dyżurują w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich w każdą środę, w godz. 17-19. Są to: Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),  Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),  Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).

Do końca września wsparcie można uzyskać także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3, w każdy poniedziałek i piątek w godz. 16-18.

Dla osób, które nie mają w domu komputera czy internetu lub potrzebują pomocy w wypełnieniu ankiety, przygotowano stałe punkty, które są czynne codziennie w dni robocze. W połowie września ruszyły dyżury rachmistrzów w siedzibach ZUS przy ul. Dąbrowskiego 12, Fabrycznej 27/28 oraz Starołęckiej 31. Nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść. Spisać się można w godz. 10-14. W dalszym ciągu działają punkty w budynkach urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17 oraz ul. Libelta 16/20, a także w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Można je odwiedzać w godz. 7:00-15:30. W tym przypadku  obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE