Turystyka

To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na mapie Poznania. Co wiemy o Mauzoleum Mielochów? [ZDJĘCIA]

Mauzoleum Mielochów znajduje się w stolicy Wielkopolski. Jest to obiekt, który przyciąga wielu turystów z Polski. Jaka historia wiąże się z tym miejscem? Szczegóły w artykule.

Mauzoleum Mielochów tajemnicze miejsce w Poznaniu

Mauzoleum Mielochów jest to zabytkowy obiekt w formie gloriety w Poznaniu. Ten interesujący grobowiec możecie zobaczyć na Malcie, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Chartowo. Co o nim wiadomo?

Mauzoleum. Co to takiego?

Mauzoleum jest to rodzaj grobowca w formie monumentalnej, samodzielnej budowli o bogatym wystroju architektonicznym. Właśnie ten rodzaj zabudowania możecie oglądać w Poznaniu! Co więcej, spotykany jest także drugi rodzaj mauzoleum, który nie jest miejscem pochówku, a służy bardziej jako symboliczne mauzoleum, będące jedynie pomnikiem ku czci danej osoby.

Jakim typem mauzoleum jest obiekt z Poznania? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Jaka jest historia Mauzoleum Mielochów z Poznania?

Grobowiec wybudowano w 1934 roku z inicjatywy Wandy Kiszczenko (z d. Mieloch). W mauzoleum pochowano Andrzeja Mielocha (ogrodnik, brat Wandy), a następnie także jego córkę oraz syna Jerzego Mielocha - informuje Gazeta Wyborcza. 

Z kolei Jerzy Mieloch (zm. w 4 października 1957), był polskim motocyklistą, zawodnikiem Unii Poznań, żołnierzem AK, a także uczestnikiem powstania warszawskiego!

Warto przypomnieć, że w latach 70. XX wieku, teren Białej Góry przeszedł na własność państwa. Tym samym trumny z ciałami zostały przeniesione na cmentarz na Junikowie - czytamy w GW. Jak informuje dziennik, od lat 90. XX wieku teren jest własnością rodziny dawnych właścicieli. Budynek został odnowiony w 2006 roku. Jednak dzisiaj, jak sami widzicie, po kilkunastu latach, obiekt ponownie nadaje się do renowacji.

Mimo tego, mauzoleum z Poznania przyciąga turystów i zadziwia swoim wyglądem. Obiekt składa się z podpiwniczonego postumentu ze schodkami, koliście rozstawionych kolumn podtrzymujących przysadzistą, kiedyś zwieńczoną krzyżem, kopułę pokrytą papą. 

Sprawdźcie naszą galerię z tego miejsca!

Okazały grobowiec zmarłych tragicznie białostockich medyków