Blind Tennis Poznań

i

Autor: Fundacja Widzimy Inaczej

Tenis dla niewidomych? W Poznaniu działa projekt Blind Tenis. Czym różni się od zwykłego tenisa?

Blind Tennis, to dyscyplina sportowa dedykowana dla osób niewidomych lub słabowidzących. Tego typu sport w Polsce popularna stała się w 2016 roku za sprawą trenerki tenisa Agaty Baryckiej. Obecnie w Poznaniu funkcjonują dwie grupy graczy Blind Tennis. Kilku sportowców przegotowuje się nawet do Mistrzostw Świata.

„Widzimy inaczej” – bo każdy może grać w tenisa!

Fundacja Widzimy Inaczej od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Fundacja organizuje również zajęcia z Blind Tennisa dla osób niewidomych i słabowidzących. W Polsce ten sport pojawił się stosunkowo niedawno, jednak widać ogromne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Jak podkreślają organizatorzy Blind Tennis to doskonała forma spędzania wolnego czasu i aktywności fizycznej. W zajęciach może uczestniczyć każdy, bez względu na doświadczenie. Największy rozwój tej dyscypliny sportowej przypada na rok 2019, kiedy to inicjatorom projektu udało się po raz pierwszy uzyskać duży grant umożliwiający dalszą działalność.

W naszej fundacji obecnie gra około 120 zawodników na terenie 14 miast w Polsce. W tej chwili przygotowujemy zawodników na ogólnopolski turniej, który ma się odbyć w maju 2023 roku. Najlepsi uczestnicy turnieju pojadą na międzynarodowe zawody do Birmingham w Anglii, gdzie po raz pierwszy organizowany będzie turniej Blind Tennis – informuje Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej.

W Poznaniu funkcjonują dwie grupy graczy Blind Tennisa, a zajęcia dobywają się od 2021 roku.  Trenują raz w tygodniu, po dwie godziny. Przedział wiekowy jest bardzo duży, od 9 do nawet 50 lat. Jedna z poznańskich zawodniczek przygotowuje się nawet do Mistrzostw Świata.

Blind Tennis, a zwykły tenis – czym się różni?

Dyscyplina dla osób niewidomych i słabowidzących, od zwykłego tenisa różni się przede wszystkim piłką, która jest większa i wykonana z gąbki. W jej środku znajduje się plastikowa kapsułka ze śrutem, która wydaje podobny do grzechotki dźwięk. Może ona się odbić trzy razy. Liczenie punktów jest identyczne, jak w tradycyjnym tenisie. Zawodnicy grają na 3/4 normalnego boiska.

Blind Tennis obecnie działa w ramach projektu Akademia Tenisa ATNiS II. Projekt jest całkowicie dofinansowany z państwowych środków rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Sonda
Znacie kogoś, kto aktywnie uczestniczy w meczach Blind Tennis?