Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy zapukają do naszych drzwi

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy zapukają do naszych drzwi

Tak wzrośnie podatek od nieruchomości w Poznaniu. Mieszkańcy otrzymują listy

2023-02-27 11:44

Podatek od nieruchomości w Poznaniu będzie wyższy! O podwyżce wiadomo już od dłuższego czasu. Ile dokładnie wyniesie opłata? Niemal każdy mieszkaniec Poznania powinien otrzymać list z wymiarem podatku. Tyle wynosi podatek od nieruchomości w Poznaniu w 2023 roku. Sprawdź!

Podatek od nieruchomości w Poznaniu

Podatek od nieruchomości zawsze wywołuje dużo emocji. Na początku listopada 2022 roku poznańscy radni zdecydowali o podniesieniu do maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Opłata ta wzrosła o 11,8%, a podwyżka podyktowana jest ogólnym wzrostem cen towarów i usług.

- Podatek od nieruchomości jest waloryzowany corocznie i w zasadzie rok w rok są podejmowane przez Radę Miasta Poznania i rady innych gmin i miast takie decyzje, czyli decyzje w sprawie uchwał o wysokości stawek podatkowych na kolejny rok, czyli w tym momencie na 2023. Jaki jest mechanizm waloryzacyjny, w przypadku podatku od nieruchomości? Wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych po 6 miesiącach danego roku, w stosunku do poprzedniego, analogicznego okresu. Minister Finansów ogłosił te główne stawki o 11,8%, a nie urealniają one stawek tegorocznych. Przez inflację płacimy więcej, przez inflację wszystko drożej kosztuje. Mówimy nie o podwyżce, a o urealnieniu i to części stawek - tłumaczyła Iwona Maćkowiak, dyrektor wydziału wydatków i opłat Urzędu Miasta Poznania

Podatek od nieruchomości w Poznaniu. Ile wynosi?

Ile wynosi podatek od nieruchomości w Poznaniu? W 2023 roku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania zapłacimy o 11 groszy więcej niż dotychczas. To oznacza, że opłata wynosi równo 1 zł za metr kwadratowy.

Zdecydowanie większy podatek od nieruchomości zapłacą firmy. Podatek od nieruchomości wynosi dla nich 28,78 złotych za metr kwadratowy.

Przedsiębiorcy na preferencyjnych stawkach zapłacą połowę, a więc 14,39 złotych za metr kwadratowy.

Podatek od nieruchomości w Poznaniu. Urzędnicy nie odwiedzą mieszkańców

Wielu mieszkańców już otrzymało informacje o podwyżce podatku za nieruchomości w Poznaniu. W ostatnich 17 latach urzędnicy odwiedzali mieszkańców osobiście. W tym roku będzie inaczej. Poznaniacy otrzymują pocztą listy z wymiarem podatku od nieruchomości.   Poczta zaoferowała bardzo atrakcyjną ofertę usługi hybrydowej, polegającej na drukowaniu, kopertowaniu i dostarczaniu korespondencji do odbiorców - wyjaśnia Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Obsługi Urzędu UMP

W tym roku do doręczenia jest 160 tys. listów. Listonosze muszą doręczyć wszystkie z nich do 24 lutego. Doliczając do tego dwutygodniowy okres awizowania, cała akcja powinna się skończyć 10 marca. Zdecydowana większość decyzji - ponad 137 tysięcy.

Decyzje z wymiarem podatku od nieruchomości otrzymują osoby będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości/obiektów budowlanych stanowiących własność Skarbu Państwa lub Miasta, np. dzierżawcy
  • gruntów na podstawie umowy z WGN, bezumownie korzystający z gruntów miejskich itp.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem nieruchomości pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa - to ona wpłaca podatek od nieruchomości (pobierając go później w czynszu od mieszkańców).

Podwyżka podatku za nieruchomości w całej Polsce

Podatek od nieruchomości wzrósł nie tylko w Poznaniu. Jak informuje portal businessinsider.com.pl, niemal w całym kraju zdecydowano się na maksymalne możliwe podwyżki podatku od nieruchomości.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE