Cytadela Poznań

i

Autor: UMP Cytadela Poznań

Szkolenia z zakresu ochrony drzew. Ekologiczna propozycja władz miasta dla poznaniaków

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska przygotował ofertę szkoleniową związana z ochroną drzew dla wszystkich chętnych mieszkańców. Władze Poznania chcą w ten sposób zwiększyć świadomość o istotnej roli drzew jako niezbędnego elementu infrastruktury miejskiej.

Drzewa przyszłością Poznania

Pół roku temu Prezydent Miasta przyjął standardy dotyczące ochrony drzew w mieście. Zostały one przedstawione w trzech dokumentach: „Standard inspekcji i diagnostyki drzew”, „Standard ochrony drzew w procesie inwestycyjnym”, „Standard cięcia i pielęgnacji drzew”. Zostały one opracowane przez grono specjalistów z dziedzin przyrodniczych oraz urzędników. Drzewa to niedoceniony element przestrzeni miejskie, jednak zgodnie z przyjętymi dokumentami wszystkie jednostki miejskie mają obowiązek prowadzić swoje inwestycje w taki sposób, aby zachować ich jak największą ilość.

W ramach cyklu szkoleń postanowiono przedstawić plan  dbania o miejskie drzewa szerszemu gronu odbiorców. 21 września odbyły się już pierwsze spotkania edukacyjne dla Rady Miasta Poznania, pracowników wydziału UMP oraz Miejskich Spółek i Jednostek Organizacyjnych. Następne szkolenia odbędą się kolejno 28 września dla Rad Osiedli Miasta Poznań i 17 października dla spółdzielni mieszkaniowych, firm deweloperskich i mieszkańców Poznania. Szkolenia odbędą się w Urzędzie Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17, w godzinach od 10 do 15:30.

Betonoza, a ochrona drzew

Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, w jaki sposób drzewa są zabezpieczane w czasie prac remontowych oraz jak przeprowadzana jest ich inwentaryzacja. Zdobędą również wiedze, co należy robić, aby cieszyć się jak najdłużej widokiem drzew i jak zapewnić im bezpieczne, wieloletnie utrzymanie. – Cieszę się, że powstała taka inicjatywa. Drzewa sprawiają, że w mieście jest ładniej i lepiej się oddycha, a i cień jest w upalne dni. Mam tylko nadzieje, że faktycznie o te drzewa się będzie dbać, a nie je wycinać jak przyjdzie kolejny remont – mówi Gosia, która w Poznaniu mieszka od 4 lat.

Władze w pierwszej kolejności powinny posłuchać głosów sprzeciwu mieszkańców i przestać wycinać drzewa, a na ich miejsce wylewać beton. My jesteśmy świadomi problemu i chcemy mieć piękny zielony Poznań – komentuje inicjatywę Pani Maria, 43-letnia mieszkanka Poznania.  

Często zabieram wnuka do parku i chce, żeby on kiedyś swoje wnuki też do niego zabierał, dlatego chętnie na takim szkoleniu nauczę się jak dbać o nasze drzewa – mówi Pan Zygmunt.