Drzewa

i

Autor: Urząd Miasta w Poznaniu

"Świadkowie" w poznańskich parkach! Kim są?

2023-01-30 15:07

W miejskich parkach możemy spotkać "świadków", czyli drzewa bez korony. Zazwyczaj są one bardzo stare i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa, powinny zostać wycięte.

"Świadkowie" w poznańskich parkach! To pnie drzew pozostawione bez korony, czyli gałęzi i liści. Zwyczaj są one bardzo stare i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa, muszą zostać wycięte.

- Pozostawia się takich "świadków" w momencie kiedy drzewo było świadkiem historii albo jest również bardzo cenny przyrodniczo. Ma na sobie dziuplę, obserwujemy w nim różnorodne grzyby. Wtedy ratuje się ten pień i wycina jedynie koronę

mówi nam Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. I dodaje, że korona jest rozdrabniana i rozrzucana w różnych miejscach w parku. A pień zostawia się do naturalnego rozkładu.

- Stare drzewostany zresztą są bardzo istotne z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej, dlatego też przypadki takich świadków są bardzo cenne i gdy jest to możliwe, jest robione wszystko, by zachować taki pień. Na terenie poznania znajduje się co najmniej kilkadziesiąt takich drzew.

Znajdują się one między innymi na Cytadeli, w Parku Sołackim, Manitiusa, Stablewskich czy też przy ulicy Majakowskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje spacery edukacyjne, podczas których możemy dowiedzieć się więcej o przyrodzie w mieście.

Jak dobrze znasz seriale Marvela? QUIZ dla fanów trykociarzy Domu Pomysłów

Pytanie 1 z 10
Matt Murdock aka Daredevil nocą był superbohaterem, za dnia zaś...
Seriale Marvela - quiz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE