Las

i

Autor: as

Straż Leśna kontroluje tereny zielone. Coraz więcej kradzieży drewna!

2022-10-04 17:14

Poznańskie lasy pod lupą Strażników Leśnych. Sprawdzają, czy podczas popularnych o tej porze roku wyjść na grzyby, wszyscy pamiętają o przestrzeganiu przepisów. Pierwsze dni kontroli pokazały, że zasady trzeba przypomnieć...

Blisko 400 wykroczeń odnotowali Strażnicy Leśni podczas tegorocznej akcji kontroli lasów. Jesienią wyjątkowo chętnie odwiedzamy tereny zielone, na przykład w poszukiwaniu grzybów. Niestety nie wszyscy pamiętają, że wśród drzew także obowiązują przepisy.

FRANIO I BANDURA, INTELIGENTNA LASKA, FURY KRÓLOWEJ, AVICII I CHADA | ESKA XD #058

- Razem z funkcjonariuszami policji i Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej, nasi funkcjonariusze prowadzą tegoroczną akcję Jesień. Chodzi o to, żeby przeciwdziałać wykroczeniom. W okolicach Poznania to jest przede wszystkim nieupoważnione wjeżdżanie do lasów.

After: jak dobrze znasz serię filmów o Tessie i Hardinie? QUIZ

Pytanie 1 z 8
Jak miał na imię pierwszy chłopak Tessy?
After: jak dobrze znasz serię filmów o Tessie i Hardinie? QUIZ

Mówi Tomasz Maćkowiak z Poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.​

Tymczasem w lesie można parkować jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Trzeba też pamiętać, że zastawiając bramy wjazdowe, możemy utrudnić przejazd na przykład karetki. ​Sporym problemem są także kradzieże drewna. Złodzieje wystawiają na popularnych portalach ofertę sprzedaży drewna, a gdy znajdą kupca - idą je ukraść z lasu.

Na to jednak strażnicy leśni mają swoje sposoby. Poza fotokomórkami wykorzystują także badania DNA.

- Metodom badań DNA jesteśmy w stanie ustalić. Pobierane są próbki ze ściętego drzewa, później są porównywane z próbkami na przykład takiego drzewa znalezionego gdzieś na podwórku. Na podstawie badań my jesteśmy w stanie dojść, czy to jest opał zakupiony legalnie.

Wybierając się do lasu, warto zaopatrzyć się w aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach. Tam znajdziemy informacje o legalnych parkingach, można także udostępnić swoją lokalizację pozostałym uczestnikom grzybobrania, dzięki czemu wyjście będzie bezpieczniejsze.

Mówi Tomasz Maćkowiak z Poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.​