test

i

Autor: Canva

Quiz

Quiz. Cyfry rzymskie bez tajemnic. Sprawdź, jak dużo z nich pamiętasz!

Liczby w systemie rzymskim uzyskuje się poprzez dodawanie lub odejmowanie poszczególnych symboli. Jest to wiedza, której podstawy zdobywamy już w szkole podstawowej. Czy dobrze pamiętasz zapis liczb w systemie rzymskim? W jaki sposób zapisujemy cyfry arabskie? Rozwiąż nasz test i upewnij się, że ten najsłynniejszy sposób zapisu liczb, nie jest ci obcy.

System rzymski został częściowo zastąpiony przez arabski system liczbowy, a konkretnie europeizowane cyfry hinduskie. Jednak nadal w niektórych przypadkach, używamy rzymskiego zapisu cyfr. Przeważnie korzystamy z niego, podczas oznaczania numerów liceów (ale nie szkół podstawowych), klas i lat studiów, tomów, pięter, wydziałów w instytucjach. Tak więc korzystamy z rzymskich oznaczeń, jednak zdecydowanie częściej i powszechnie używa się systemu arabskiego, znanego na całym świecie.

Quiz. Znasz liczby rzymskie?

Zapisów liczb w systemie rzymskim uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Teoretycznie, ten system nie powinien być dla nas oby, ze względu na to, że cały czas jest wykorzystywany na tarczach zegarków, w datach, oznaczeniach tomów książek itd. Jednak dobrze wiemy, że pamięć bywa zawodna. Jesteście ciekawi ile pamiętacie ze szkoły podstawowej? Koniecznie sprawdźcie się w naszym quizie!

Quiz. Cyfry rzymskie bez tajemnic. Sprawdź, jak dużo z nich pamiętasz!

Pytanie 1 z 10
10. Poprawny zapis w systemie rzymskim to:
Nowa Szkoła Podstawowa w Rydzynie koło Leszna