20 lat temu odbyła się premiera „Dnia świra” w reżyserii Marka Koterskiego. Film został uznany za legendę

i

Autor: Krzysztof Wellman/AKPA

Quiz

Quiz. "Dzień Świra" wielu Polaków zna na pamięć. "To be... or not to be!". Pamiętasz tę lekcję angielskiego?

Dzień świra to już kultowy polski film fabularny z 2002 roku w reżyserii Marka Koterskiego, wyprodukowany przez Juliusza Machulskiego i Włodzimierza Otulaka. Przedstawia losy dość ekscentrycznego bohatera, który zmaga się… no właśnie z czym musi zmierzyć się główna postać? Z samotnością czy „bólem istnienia”? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Jeżeli oglądałeś ten film to z pewnością znasz odpowiedź na powyższe pytania! Jednak tak naprawdę "Dzień Świra" opowiada historię o każdym z nas. Opowieść przedstawia świat, w którym żyjemy na co dzień. Wbrew temu, co się każdemu wydaje, Adaś mimo swej odmienności boryka się z tymi samymi problemami natury egzystencjalnej co każdy współczesny człowiek. Główny bohater jest romantykiem "zamkniętym" w ciele współczesnego człowieka.

Powtórka z filmu "Dzień Świra". Rozwiąż nasz test! QUIZ

A co sprawiło, że Polacy pokochali „Dzień Świra”? Za sukces tej produkcji odpowiada przede wszystkim nietuzinkowość! Jest to groteskowa komedia, a jednocześnie genialne studium socjologiczne o sytuacji inteligenta w wolnej Polsce, które trafiło do milionów rodaków. Co ważne, jest to jeden z najważniejszych polskich filmów po 1989 roku. Wielu uważa, że "Dzień świra" to najlepsza część serii Marka Koterskiego o Adasiu Miauczyńskim, który po raz pierwszy pojawił się na ekranie w "Domu wariatów".

Co więcej możemy dodać? Zachęcamy do sprawdzenia siebie i swojej wiedzy w naszym quizie i być może także odświeżenia sobie niektórych wątków tej wyjątkowej produkcji.

Quiz. "To be... or not to be!". Pamiętasz tę lekcję angielskiego? Rozwiąż nasz test z "Dnia świra"

Pytanie 1 z 10
Kim z zawodu był główny bohater filmu – Adaś Miauczyński?
20 lat temu odbyła się premiera „Dnia świra” w reżyserii Marka Koterskiego
Groby aktorów z "Nic śmiesznego", "Kilera", "Chłopaki nie płaczą" i "Dnia świra"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE