pierwsza pomoc

i

Autor: Pixabay Kurs jest bezpłatny

Quiz

Quiz. Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Sprawdź wiedzę w naszym teście!

2023-12-08 13:26

W sytuacji zagrożenia życia znaleźć się może każdy z nas. I także każdy z nas może stać się świadkiem wypadku. Czy wiesz co należy zrobić w takiej sytuacji? Podstawy pierwszej pomocy powinien znać każdy! Jesteś pewny że wszystko wiesz? Jeśli tak, sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! Jeśli wiesz wszystko o udzielaniu pomocy, ten test nie powinien stanowić dla Ciebie problemu.

W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Potrzebna jest Twoja pomoc, zanim przybędzie ratownik lub lekarz. Im szybciej osoba poszkodowana trafi na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), tym większe są szanse na jej uratowanie.

Quiz: czy znasz podstawowe zasady pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. Reaguj, jeśli widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. Nie wpadaj w panikę. Zadzwoń po pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka. Poznaj zasady pierwszej pomocy, bądź przygotowany. Twoja reakcja może okazać się kluczowa.

Znasz zasady pierwszej pomocy? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Quiz. Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

Pytanie 1 z 10
Musisz zadzwonić po pogotowie. Który numer wybierzesz?
Karetka pogotowia

Zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie?  Zadzwoń po pomoc:

  • 999 – numer alarmowy pogotowia ratunkowego 
  • 112 – jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej 
  • 998 – straż pożarna
  • 997 – policja

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE