Psy przewodnicy trafiają do nowych domów. To pierwsze tak liczne przekazanie w Polsce!

2021-06-16 16:52

Rola psa przewodnika w życiu osoby niewidomej jest ogromna. Pomagają znaleźć schody, drzwi, doprowadzą na przystanek i ostrzegą przed przeszkodą. Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik zorganizowała dziś w Poznaniu przekazanie, aż 8 psów. Wcześniej zwierzęta przeszły skomplikowane, wieloetapowe szkolenie. Posłuchajcie, jak układa się ich współpraca z nowymi opiekunami.

To było pierwsze takie wydarzenie w Polsce. W parku na poznańskiej Wildzie 8 psów przewodników zostało przekazanych osobom niewidomym. Jednak trzeba pamiętać, że od szczeniaka do psa przewodnika to długa droga. Wieloetapowe szkolenie trwa w sumie około 3 lat!

Najpierw psy muszą nauczyć się czystości, chodzenia na smyczy i funkcjonowania w mieście. W tym pomagają wolontariusze. Później trenerzy przejmują psy i przeprowadzają z nimi specjalistyczne szkolenia. W końcu dochodzi do spotkania z osobami niewidomymi. Jeśli po wspólnym treningu wszystko jest dobrze, pies trafia do domu swojego przyszłego opiekuna.

Dziś po kilku tygodniach osoby niewidome wraz ze swoimi nowymi przewodnikami przyjechały do Poznania. Odebrali specjalne certyfikaty i od dziś ich pupile to najprawdziwsi psy-przewodnicy.

Przekazanie psów przewodników w Poznaniu

Rola psa przewodnika w życiu osoby niewidomej jest ogromna. Pomaga znaleźć drzwi i schody, ostrzega przed przeszkodami oraz po prostu - dotrzymuje towarzystwa. Taki pies to nie tylko przewodnik, ale często już po prostu członek rodziny.

Ewa Stefanowicz rozmawiała z osobami niewidomymi, które po dzisiejszym rozdaniu certyfikatów wrócą do domu z psami przewodnikami.

Zdążyli się już poznać, bo w ostatnich tygodniach przechodzili wspólne szkolenie. Po nim labradory otrzymały certyfikaty i zostały oficjalnie psami przewodnikami. Teraz trafią do domu swoich opiekunów na stałe.

Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Ziębakowskim, który korzysta z pomocy psa przewodnika
Posłuchaj całej rozmowy z Marią Kasperczyk, która korzysta z pomocy psa przewodnika

O szczegółach szkolenia Ewa Stefanowicz rozmawiała z trenerem, Emilem Murawskim.

Posłuchaj całej rozmowy z trenerem psów, Emilem Murawskim

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE