Trwa budowa przystanków wiedeńskich

i

Autor: Poznan.pl Trwa budowa przystanków wiedeńskich

Przystanki wiedeńskie w Poznaniu: kolejne powstają przy Rynku Jeżyckim

2021-11-12 7:36

Trwa modernizacja przystanków tramwajowych przy Rynku Jeżyckim. Przebudowywane są po to, by zapewnić podróżującym łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Mundurowi wyjaśniali kierowcom i pasażerom, jak bezpiecznie korzystać z takich rozwiązań.

Przystanki wiedeńskie powstają w miejscach, gdzie do tramwaju wsiada się bezpośrednio z jezdni - jej fragment podwyższa się, dzięki czemu dostęp do pojazdów jest łatwiejszy. 

W tym rejonie przebudowywane są dwa przystanki "Rynek Jeżycki" - na ul. Dąbrowskiego (w kierunku Ogrodów oraz w kierunku centrum). W ramach prowadzonych prac wykonane zostaną perony i ich krawędzie o długości 45 metrów wraz z rampami - wjazdową i wyjazdową. 

Jeżyce to nie jedyna lokalizacja przystanków wiedeńskich w Poznaniu. W tym roku w ten sposób został już przebudowany przystanek "Sielska" w kierunku Górczyna (na ul. Głogowskiej). Właśnie tam w środę, 10 listopada, policjanci z poznańskiej drogówki wraz z pracownikami Działu Nadzoru Ruchu MPK przypominali, jak bezpiecznie korzystać z takich rozwiązań. 

- Choć pierwszy przystanek wiedeński w Poznaniu powstał w 2014 roku na ul. Gwarnej, a od tego czasu podobne rozwiązania wykorzystane zostały już na ulicy Strzeleckiej, Górnej Wildzie, Świętym Marcinie, czy właśnie na przystanku"Sielska", obserwujemy że nie wszyscy postępują zgodnie z obowiązującymi zasadami - mówi Przemysław Ratajczak, kierownik Działu Nadzoru Ruchu MPK Poznań. - Zdarza się, że niektórzy piesi wchodzą na jezdnię zanim na przystanek podjedzie tramwaj, zdarza się także, że niektórzy kierowcy omijają podniesiony fragment jezdni i przejeżdżają po torowisku. Stąd właśnie nasze spotkania w tym miejscu i rozmowy z uczestnikami ruchu.

Jak korzystać z przystanków wiedeńskich?

  • Należy pamiętać, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią - gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.
  • Czekając na tramwaj trzeba stać na chodniku (przed żółtą linią, która rozgranicza teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). 
  • Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie tramwaj - wówczas kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie (muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE