Sąd Okręgowy w Poznaniu

i

Autor: Beniamin Piłat - Radio ESKA Sąd Okręgowy w Poznaniu

Sąd

Przekroczyli uprawnienia strzelając do podejrzanego? Rusza proces poznańskich policjantów

2023-06-02 14:09

W piątek, 2 czerwca ruszył w Sądzie Okręgowym w Poznaniu proces przeciwko trzem funkcjonariuszom policji z Poznania. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed dokładnie 2 lat. 3 czerwca 2021 roku Artur M., Krzysztof G. i Jacek K. postrzelili w nogę i brzuch podejrzewanego o popełnienie przestępstwa Łukasza T. na poznańskim Antoninku. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Funkcjonariuszom grozi długoletnie więzienie.

Ruszył proces policjantów z Poznania

W piątek, 2 czerwca ruszył w Sądzie Okręgowym w Poznaniu głośny proces trójki policjantów: Artura M., Krzysztofa G. i Jacka K., którzy dokładnie dwa lata wcześniej, 3 czerwca 2021 roku mieli przekroczyć uprawnienia strzelając do podejrzewanego o popełnienie przestępstwa Łukasza T., który według zeznań miał się na policjantów rzucić.

Policjanci z Poznania przekroczyli uprawnienia?

- Na wysokości wejścia do salonu samochodowego zauważyliśmy mężczyznę kucającego przy słupie, był cały umazany krwią, odzież miał też umazaną od krwi i między nogami też kapała mu krew. Poinformowaliśmy dyżurnego, że znaleźliśmy mężczyznę i wezwaliśmy za pośrednictwem dyżurnego karetkę pogotowania. Po wyjściu z pojazdu podchodząc do mężczyzny usłyszałem słowa, że mamy się nie zbliżać, ponieważ ma nóż przy tętnicy udowej, którą przetnie i nas pozabija. Zachowaliśmy bezpieczną odległość, rozstawiliśmy się w tzw. trójkącie bezpieczeństwa. Mężczyzna nam cały czas groził żebyśmy do niego nie podchodzili, bo zrobi sobie i nam krzywdę. Na pytanie, czy ma nóż, powiedział, że tak, ale nam nie pokaże i nie pokaże nam rąk - zeznał w przed Sądem Okręgowym w Poznaniu oskarżony Grzegorz G. - Celowe i zasadne było użycie środków przymusu mniej dolegliwych w postaci psa służbowego, następnie siły fizycznej w postaci dźwigni, a następnie kajdanek - przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze prok. Ewa Antonowicz tuż po skierowaniu aktu oskarżenia.

Czy policjanci są winni?

Trójka oskarżonych policjantów nie przyznaje się do winy. Arturowi M. i Krzysztofowi G. za spowodowanie lekkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu grozi do pięciu lat więzienia, a Jackowi K. za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi nawet kara do 15 lat pozbawienia wolności. Kolejna rozprawa policjantów odbędzie się pod koniec sierpnia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE