Ukraina chce odblokować przejście graniczne z Polską

i

Autor: Oleg Marusic/REPORTER

PROTEST

Protest na granicy. Ministerstwo infrastruktury Ukrainy informuje o otwarciu przejścia na granicy z Polską w celu jej odblokowania

2023-12-03 15:28

- Przejście graniczne Uhrynów-Dołhobyczów otworzy się w poniedziałek dla pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy – powiadomił w niedzielę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, to pierwszy punkt z listy, którą Ukraina realizuje w celu odblokowania granicy.

Protest przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy. O co chodzi przewoźnikom?

Od 6 listopada na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa polskich protest przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę. Domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej. W Hrebennem w kolejce na wyjazd z kraju czeka obecnie prawie 900 tirów, a kolejka liczy ok. 65 km i sięga do Chomęcisk.

Ukraina próbuje odblokować granicę z Polską. Przejście Uhrynów-Dołhobyczów otwarte dla ruchu pustych ciężarówek 

- Otwieramy przejście Uhrynów-Dołhobyczów dla ruchu pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy. To przejście graniczne, które funkcjonuje zazwyczaj tylko dla samochodów osobowych i autobusów – napisał Kubrakow na Facebooku.

- We współpracy z polskim ministerstwem infrastruktury i województwem lubelskim przy wsparciu Komisji Europejskiej (DG MOVE) udało się osiągnąć porozumienie w sprawie uruchomienia pasa dla ciężarówek o masie od 7,5 t – napisał urzędnik.

Jak dodał, krok ten jest „pierwszym punktem z listy działań, które realizuje strona ukraińska w celu odblokowania granicy, zmniejszenia kolejek i zwiększenia przepustowości granicy ukraińsko-polskiej”. - Pracujemy nad tym, by jak najszybciej doprowadzić do zdjęcia blokady, biorąc pod uwagę interesy naszego rynku i państwa – oznajmił Kubrakow.

Od 4 grudnia puste ciężarówki, w tym cysterny, mogą kierować się na to przejście graniczne. Na razie, jak wyjaśnił Kubrakow, będzie on działać w trybie testowym i nie jest wymagana rejestracja w kolejce na przejście.

- Przepustowość przejścia to ponad sto ciężarówek na dobę – napisał minister.

Protest rolników na przejściu granicznym w Medyce

Z kolei od 23 listopada w Medyce protestują również rolnicy. W poniedziałek poinformowali, że ich protest na tym przejściu granicznym ma trwać do 3 stycznia 2024 r.

Kierowca chciał tym samochodem dojechać z Warszawy do Gruzji. Zobaczcie zdjęcia