Plac Kolegiacki - odkrycie muru

i

Autor: UMP/mat.pras. Plac Kolegiacki - odkrycie muru

Prace archeologiczne na Placu Kolegiackim! Odkryto fragment muru!

2020-02-20 17:12

Kolejne etapy prac na Placu Kolegiackim idą coraz lepiej. W ostatnich tygodniach grupa archeologów odkryła fragment muru po zniszczonej w XIX wieku Kolegiacie.

Kolejne odkrycia na Placu Kolegiackim. W ostatnich tygodniach archeolodzy odkryli fragment muru, który mógł być częścią stojącego tam kiedyś kościoła.

Znaleźliśmy resztki nie tylko murów obwodowych, ale również murów miejskich. W chwili możemy z absolutną pewnością powiedzieć, że jest to miejsce super, wyjątkowe! Ta świątynia była niedaleko murów starego miasta.

mówi Andrzej Sikorski z Wydziału Archeologii UAM. Od początku roku na Placu Kolegiackim odkryto wiele przedmiotów z różnych okresów historii. Ich liczba robi wrażenie.

To jest już seria kilkudziesięciu zabytków ruchomych, mniej lub bardziej wyjątkowych. Łączna liczba znalezisk to ponad 17 tysięcy. To coś przeogromnego!

Ponadto znaleziono też między innymi medalion z XVIII wieku. Dodajmy, przebudowa placu Kolegiackiego rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Przestrzeń zostanie udostępniona mieszkańcom i zwiedzającym pod koniec tego roku.