Dlaczego nie można zakrywać twarzy dzieciom poniżej drugiego roku życia? [KOMENTARZ]

2020-04-16 9:30
Dzieci w maseczkach
Autor: Unsplash Zakrywamy nos i usta.

Resort zdrowia opublikował projekt, który uszczegóławia zasady zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Zalecenia dotyczące noszenia maseczek zostaną doprecyzowane przez Ministerstwo Zdrowia. Na stronie internetowej ministerstwa opublikowano projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią. Według nowego zapisu ust i nosa nie będą musiały zakrywać:

  • dzieci poniżej dwóch lat,
  • osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu trudności w oddychaniu
  • osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Środowisko pediatrów, neonatologów i lekarzy już wcześniej apelowało, aby rząd doprecyzował zalecenia i wyłączył z obowiązku zakrywania ust i nosa między innymi najmniejszych obywateli.

Przed ogłoszeniem projektu, swoją opinię na profilu na Facebook’u wyraziła między innymi poznańska pediatra Joanna Sawicka-Metkowska, w mediach społecznościowych znana również jako "Doktor Poziomka". Tłumaczyła, dlaczego dzieci poniżej drugiego roku życia nie mogą mieć zasłanianych twarzy maseczką:

Pamiętacie dlaczego nie zasłaniany budki wózka pieluchą? To zmniejsza ilość tlenu i cyrkulację powierza oraz ogranicza kontrolę wzrokową nad maluchem - a w efekcie niesie ryzyko niedotlenia, uduszenia i zgonu niemowlaka. Z tych samych powodów nie powinno się zakrywać ust i nosa dzieciom poniżej drugiego roku życia!!!

Poznańska pediatra dodaje, że starsze dzieci można oswoić z maską, na przykład kupując im maseczkę z ulubionym wzorem lub bohaterem z bajki.

Posłuchaj o halucynacjach, ich źródłach, objawach i sposobach leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #005
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE