Poznań. Trutki rozłożone w całym mieście! Rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Poznań. Trutki rozłożone w całym mieście! Rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja

Uwaga na gryzonie

Poznań. Trutki rozłożone w całym mieście! Rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja

2023-04-01 11:17

W Poznaniu rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Należy jednak uważać na swoje zwierzęta domowe oraz dzieci!

Deratyzacja w Poznaniu

W sobotę (1 kwietnia) w Poznaniu rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. - Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. Służby będą kontrolować przestrzeganie tego obowiązku - informują miejscy urzędnicy.

Deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

- Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia. Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać - przypominają urzędnicy. Ponadto w pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze.

Ostrzeżenie dla właścicieli zwierząt

Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją.

- Właścicielom zwierząt podczas spacerów zaleca się zwrócenie uwagi zarówno na miejsca wyłożenia trutek (m.in. miejsca gromadzenia odpadów przy zabudowaniach, czy terenach wzdłuż ogrodzenia obiektu), jak również na padłe gryzonie, które po spożyciu preparatu mogą stanowić źródło wtórnego zatrucia dla naszych pupili - wyjaśniają urzędnicy.

Deratyzacja dwa razy w roku

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku. Dwukrotna akcja ma na celu ograniczanie populacji szczurów w mieście.

Zgodnie z prawem właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości.

Wydział Gospodarki Komunalnej, koordynujący całą akcję, przygotował poradnik deratyzacyjny, który zawiera praktyczne wskazówki w zakresie skutecznego sposobu prowadzenia działań. Materiał jest dostępny do pobrania na stronie internetowej WGK. Podane są tam także miejsca, do których można oddawać opakowania po trutkach.

Trucizna na szczury zabiła Michałka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE