Poznań: Nowi terytorialsi i wielki jubileusz 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2023-01-28 14:45

W sobotnie w południe na pl. Kolegiackim w Poznaniu z okazji 5-lecia 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaplanowano przysięgę wojskową, w której weźmie udział 40 rekrutów - poinformowała jednostka.

Nowi rekruci u poznańskich terytorialsów

Oficer prasowy 12. WBOT por. Anna Jasińska-Pawlikowska przypomniała, że święto jednostki ustanowiono na pamiątkę przysięgi Wojsk Wielkopolskich, która odbyła się 26 stycznia 1919 r. na poznańskim Placu Wolności.

- Chcąc upamiętnić ten dzień, w 12. WBOT odbywają się przysięgi wojskowe kolejnych rekrutów - wskazała.

W sobotę o godz. 12 przysięgę wojskową w centrum Poznania złoży ponad 40 rekrutów. Nowi żołnierze ukończyli szkolenie podstawowe prowadzone w 125. batalionie lekkiej piechoty w Lesznie.

Z okazji jubileuszu jednostki na pl. Kolegiackim będą działać punkty informacyjne wojskowego centrum rekrutacji i 12. WBOT oraz stoisko Agencji Mienia Wojskowego, w którym będzie można kupić wycofany z armii sprzęt i odzież.

Jasińska-Pawlikowska wskazała, że wcześniej, z okazji pięciolecia 12. WBOT, żołnierze jednostki przygotowali dla uczniów szkół w woj. wielkopolskim i lubuskim prelekcje historyczne dotyczące powstania wielkopolskiego. Dodała, że wielkopolscy terytorialsi zorganizowali także zawody strzeleckie o puchar dowódcy 12. WBOT.

- W ubiegłym tygodniu na hali MTP w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka zakończona koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wraz z solistką. Podczas uroczystości, dowódca 12. WBOT płk Zbigniew Targoński wręczył żołnierzom medale, odznaki i wyróżnienia - poinformowała oficer prasowa jednostki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE