Poznań

i

Autor: facebook.com/ Poznań z Lotu Ptaka

Poznań najbrudniejszy wśród 10 największych miast w kraju! Są wyniki raportu

2021-01-27 12:30

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia.

Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce. Próbki do badań zostały pobrane w miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach.

Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii jest niekwestionowanym liderem zestawienia pod kątem czystości. O miano czystej przestrzeni publicznej nie mogą pretendować takie miasta jak Gdańsk (8294 bakterii), Katowice (9590 bakterii) oraz Poznań (14620 bakterii), ponieważ to właśnie w tych miastach liczba znalezionych bakterii okazała się być największa! 

Największą liczbę bakterii na bankomatach znaleziono w Warszawie (3000), ale Poznań jest tuż za nią (2500). Badaniom zostały poddane losowo wybrane maszyny w przestrzeniach zamkniętych. Na niektórych spośród wszystkich przebadanych bankomatów znaleziono pleśń oraz grzyby.

Dodatkowe badania jakościowe przeprowadzone na zebranych próbkach pozwoliły zidentyfikować m. in. Enterococcus faecalis – (paciorkowiec kałowy) który jest bakterią wywołującą zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej oraz Acinetobacter lwoffii– rodzaj bakterii względnie chorobotwórczej mogącej wywoływać zakażenia szpitalne (zapalenie płuc, skóry, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego). Wchodzi w skład mikroflory fizjologicznej skóry i śluzówki jamy nosowo-gardłowej.

Poznań jest za to miastem, w którym znaleziono najmniejszą liczbę bakterii na wózkach sklepowych. Po nim sa Katowice (60 bakterii) i Łódź (180 bakterii). Najmniej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Gdańska (2500 bakterii).

Średnia liczba bakterii znaleziona na przebadanych wózkach sklepowych wynosi 608, co w rankingu najbrudniejszych powierzchni daje 3 pozycję – gorszy wynik mają tylko dworce kolejowe oraz komunikacja miejsca. Z pewnością jest to przestrzeń do pracy, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że w wózkach sklepowych przewożone są również artykuły spożywcze.

Zgodnie z wynikami raportu, najwięcej bakterii w komunikacji miejskiej i na dworcach PKP znajduje się w Poznaniu. 

Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia 69% zakażeń przewodu pokarmowego było następstwem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone powierzchnie, które dotykamy i przenosimy zakażając siebie oraz innych.

Dla WOŚP jedzie rowerem dookoła Polski

Jeśli chodzi o komunikację miejską, podczas przeprowadzonego badania zidentyfikowano Pseudomonas syringae – bakterię, która na liście najgroźniejszych bakteryjnych patogenów roślin, zajmuje pierwsze miejsce i może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia oraz Pseudomonas lundensis – bakterię powodującą psucie się żywności. Średnia liczba znalezionych bakterii (1840 bakterii) na dworcach jest największa spośród wszystkich pozostałych powierzchni. Dodatkowe badania jakościowe pozwoliły zidentyfikować m. in. Pseudomonas lundensis – bakterię powodującą psucie się żywności oraz bakterie Citrobacter braakii – występującą głównie w moczu. U osób z osłabioną odpornością może nawet powodować sepsę.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...