Poznań

i

Autor: Urząd Miasta w Poznaniu

Podwyżki czynszów w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego! Co na to mieszkańcy?

2023-01-27 14:47

Mieszkańcy skarżą się na podwyżki czynszów w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego! Chodzi o program "Najem z dojściem do własności", który skierowany jest do osób bez zdolności kredytowej. Według jego założeń, czynsz to w 70 % spłata kredytu mieszkania.

Podwyżki czynszów w PTBS

Podwyżki czynszów w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego! Chodzi o program "Najem z dojściem do własności". Kierowany jest on do osób, które nie mają zdolności kredytowej. - Do prawie 3 tysięcy złotych, bez mediów, skoczą nam czynsze w maju - mówi użytkownik 62 metrowego mieszkania w PTBSie, Marcin Kasprowicz.

- My mieliśmy informację, że kredyt zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym jest na stałym oprocentowaniu na 4 lata. Oprocentowanie skończyło się w czerwcu. Dostaliśmy informację o podwyżce latem, która obowiązywała od jesieni i nagle przychodzi nowy rok, dostajemy następną podwyżkę, gdzie mieliśmy mieć stałe oprocentowanie - dodaje.

Prezes PTBS komentuje

- Czynsz to w 70 procentach spłata kredytu mieszkania - mówi prezes zarządu PTBS-u, Andrzej Konieczny. Jego zdaniem, po podwyżce mieszkańcy będą płacić około 37 złotych za metr kwadratowy. Wzrost wynika oczywiście z rosnących stóp procentowych, płac minimalnych, a także inflacji.

- W Poznaniu, w tej chwili za metr kwadratowy wynajmowanego mieszkania trzeba zapłacić około 50 złotych. Proszę sobie teraz porównać czynsz, który jest w "najmie z dojściem do własności" u nas, czyli te 37,5 złotych, z czego blisko 27 złotych przeznaczane jest na spłatę kredytu - wylicza Konieczny.

Po skargach mieszkańców władze miasta zleciły kontrole w PTBS-ie.

Jak dobrze znasz tabliczkę mnożenia?

Pytanie 1 z 27
2x8=?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE