Poznańskie Muzeum Pyry

i

Autor: Szymon Miś Poznańskie Muzeum Pyry przy rogu ulic Wronieckiej i Mokrej

Ciekawe miejsca

Piwo z ziemniaków z receptury z XIX wieku. Nietypowy eksponat w Poznańskim Muzeum Pyry

Zazwyczaj trunek, jakim jest piwo, jest zrobiony z chmielu i/lub jęczmienia. Poznańskie Muzeum Pyry oferuje, oprócz zwiedzania podziemnych miejsc, w którym opowiadana jest historia ziemniaka, oraz tego, jak trafił on na wielkopolskie stoły, także od niedawna można spróbować piwa zrobionego z... ziemniaków. Warto się spieszyć, gdyż wyprodukowano niewiele butelek tego nietypowego trunku.

Poznańskie Muzeum Pyry

Jak przekonują sami właściciele, to w Wielkopolsce, jako pierwszej ziemniaki przyjęły się z całej Polski najszybciej, stąd, jak sami mówią, o naszym regionie - Pyrlandia, jest to nazwa adekwatna. Stąd idea powstania Poznańskiego Muzeum Pyry, które znajduje się przy ulicy Wronieckiej i można je zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00.

Piwo z pyry? To możliwe!

- Penerskie to jest nowe, najbardziej poznańskie, pyrlandzkie piwo, ponieważ jest na bazie pyrów. Jest odtworzone na XIX-wiecznych przepisach piwa dla biedoty, tak naprawdę. Kiedy były lata chude, nie było jęczmienia, to zaczęto wrzucać ten wsad pyrowy do środka. My odnaleźliśmy przepisy, były pisane po niemiecku. Nie ma napisanych odmian pyrowych, natomiast były opisywane właściwości tej pyry. Dlatego wspólnie z producentami pyrów zrobiliśmy coś takiego, że znaleźliśmy taką, odpowiadającą najbardziej parametrom i to jest polska odmiana "Mariola" i to ona jest wkładem. - powiedział nam Marcin Lutomski, właściciel Poznańskiego Muzeum Pyry.

Proces produkcji piwa z pyrów w Poznaniu

- Na początku zrobiliśmy na gotowanych pyrach niewielką taką warkę. I tam nie było niczego za bardzo czuć. Natomiast później upiekliśmy, bo jak się piecze, to ta skrobia ziemniaczana zostaje w tej pyrce, jak się gotuje, to ona później wchodzi do wody. No i właśnie stworzyliśmy to penerskie piwo. Do tego jest też chmiel tomyski. Chmiel tomyski dostawał w dwudziestoleciu międzywojennym nagrody. - dodał właściciel Poznańskiego Muzeum Pyry. Piwo to jest produkowane przez Browar Nieczajna w powiecie obornickim.

Nastoletni wandale włamali się na stację po piwo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE