Pierwszy dzień rejestracji na szczepienie i pełne listy oczekujących. "Przestajemy zapisywać, bo to nie ma sensu"

2021-01-15 17:00 OS
Rejestracja na szczepienia w przychodni Edictum
Autor: OS

Od dziś poznaniacy 80+ mogą się rejestrować na szczepienia. Część seniorów zrezygnowała ze skorzystania z infolinii czy zapisania się przez internet i wybrała wizytę w punkcie szczepień. W placówkach od rana tworzyły się kolejki.

W pierwszym dniu rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi, część poznańskich placówek ma już pełną listę pacjentów, których wyszczepi do końca marca. Przychodnia Edictum na Jeżycach stworzy listę rezerwowych.

Myśmy nie tworzyli wcześniej żadnych list, ale i tak w tej chwili kończymy zapisy na marzec. Jak skończą się terminy marcowe, to przestajemy zapisywać, bo to nie ma sensu. Chyba, że NFZ przydzieli nam większą pulę pacjentów do szczepień. Jeśli zarejestrowana osoba nie przyjdzie, bo np. będzie się źle czuła - a w tym wieku wszystko może się zdarzyć - to będziemy korzystać z rezerw. I w tym momencie będziemy korzystać z rezerw, i w tym momencie skraca się czas oczekiwania, a listę wydłużamy - mówi Maria Marcinkowska, prezes przychodni Edictum. 

W punktach szczepień od rana tworzyły się dziś długie kolejki, bo część seniorów zrezygnowała z zapisów przez internet czy infolinię. Kolejka będzie też do samego szczepienia, bo na początek punkty szczepień będą dostawały tylko trzydzieści szczepionek tygodniowo.

Byliśmy przygotowani na dużo większe liczby, myśleliśmy, że będziemy mogli szczepić 180 osób tygodniowo. 30 osób na tydzień? Dla nas to jest bardzo mało, to żadna liczba. Dlatego, że do tej pory np. przeciwko grypie szczepiliśmy znacznie więcej pacjentów. Jesteśmy przerażeni tą ilością, którą nam przydzielono. Ale myślę też, że ta logistyka jest związana po prostu z dostępnością szczepionki. 

Szczepienia zaczną się 25 stycznia. Od przyszłego piątku do narodowego programu mogą się rejestrować seniorzy 70+.

Gwiazdy w lodowatej wodzie. Tak chwalą się morsowaniem