Pełnią służbę w policji i dbają o bezpieczeństwo poznaniaków!

2021-10-15 15:06
Psy w policji
Autor: Wielkopolska Policja

W Wielkopolskiej Policji jest 87 psów. Aby trafić do służby, muszą przejść egzamin kwalifikacyjny oraz badania weterynaryjne. Następnie pies przydzielany jest przewodnikowi, który wraz z nim odbywa kurs.

Wyszukują, między innymi, narkotyki, materiały wybuchowe czy zwłoki ludzi. W Wielkopolskiej Policji jest 87 psów, które wraz z funkcjonariuszami pilnują bezpieczeństwa. Aby trafić do służby, muszą przejść egzamin kwalifikacyjny oraz badania weterynaryjne. Następnie pies przydzielany jest przewodnikowi, który wraz z nim odbywa kurs. Czworonogi podzielone są na kategorie.

Pies przeszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków jest używany tylko i wyłącznie do tego celu i podobnie w poszczególnych innych kategoriach. Dodatkowo, pies otrzymuje atest raz na rok do służby z przewodnikiem, czyli jest to para, duet nierozerwalny. Tutaj jest bardzo ważne zżycie

mówi Jacek Burdziuk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. I dodaje, że raz w tygodniu odbywają się dla psów profesjonalne szkolenia - indywidualnie lub grupowo. Mają one również czas na zabawę czy wybieganie. Pies nie może przejść na emeryturę wcześniej niż po ukończeniu 9 lat. Wyjątkiem jest jego zły stan zdrowia.

Psy przebywają na emeryturze u swoich przewodników. Element zżycia jest bardzo ważny i przewodnik w zasadzie oddaje psa tylko wtedy, kiedy nie ma dla niego warunków w domu. W zdecydowanej większości biorą je do siebie.

Wielkopolska Policja posiada również 14 koni. Doskonale sprawdzają się opanowaniu tłumów, na przykład podczas demonstracji. Patrolują one z policjantami również miasto. Najczęściej można je spotkać nad Wartą i na Cytadeli.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE