Opracowali test, teraz stworzą wirtualną mapę koronawirusa! Naukowcy PAN walczą z epidemią

2020-06-22 16:24 OS
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
Autor: facebook.com / Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania nie zwalniają tempa. Po tym, jak jako pierwsi stworzyli rodzimy test na koronawirusa, teraz - nakreślą jego wirtualną mapę. Czy dzięki niej w czasie zarazy już nie zabłądzimy? Przeczytajcie więcej na stronie Eski Poznań!

Grupa naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej połączyła siły z Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym i buduje bazę danych na wagę złota. To po to, żeby w przyszłości reagować szybciej i skuteczniej. Informacje z Poznania docelowo przepłyną do Europejskiego Instytutu Bioinformatyki.

Mapa będzie oparta o próbki, które są zebrane w Polsce od osób zakażonych koronawirusem. Zamierzamy porównać wyniki, które uzyskamy z tymi wynikami, które są opublikowane praktycznie dla całego świata. One są udostępniane w większości publicznie. Dołożymy małą cegiełkę do takiej ogólnoświatowej mapy rozprzestrzeniania się wirusa - mówi dr Luiza Handschuh​, koordynatorka Wirusowej Grupy Wsparcia PAN.

Żeby projekt miał sens, potrzebne są nawet trzy tysiące archiwalnych wymazów osób zakażonych. Próbki mają trafić do naukowców z sanepidu i szpitalnych laboratoriów z całego kraju. Dzięki temu mapa będzie bankiem bezcennych informacji.

Pokaże do czego powinniśmy się przygotować w przyszłości. Pokaże drogi rozprzestrzeniania się wirusa. Bo będziemy widzieć nie tylko skąd wirus dotarł do Polski przez porównanie jakim innym wariantom wirusa jest on najbliższy - z innych krajów. Jeżeli będziemy mieć odpowiednio dużo przypadków i próbek w kraju - będziemy mogli prześledzić jego drogi rozprzestrzeniania się w Polsce.

Mapa będzie gotowa w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Będzie nad nią pracowało kilkunastu naukowców PAN.

100 miliardów. Morawiecki pokazuje jak walczy z kryzysem