Wielkanoc 2023

Niedziela Palmowa w Poznaniu. Okazałe palmy mieszkańców [ZDJĘCIA]

Niedziela Palmowa, to ostatnia niedziela przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego, które przypada w tym roku na 9 kwietnia. Tak zwana w tradycji katolickiej Niedziela Palmowa jest pamiątką wejścia Jezusa z Nazaretu i jego uczniów do Jerozolimy, tuż przed jego pojmaniem, skazaniem i śmiercią na krzyżu. Palmy, które święci się tego dnia w kościołach są symbolem tych, którymi witano Jezusa w Jerozolimie.

Niedziela Palmowa - historia święta

Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę przyjazdu Jezusa z Nazaretu do Jerozolimy, tuż przed jego schwytaniem, skazaniem na śmierć i ukrzyżowaniem. Według tradycji chrześcijańskiej Jezus, przekraczając bramy miasta był witany liśćmi palm, płaszczami i innymi przedmiotami mającymi utworzyć dla niego dywan i oddać mu pokłon.

Niedziela Palmowa w Poznaniu

We wszystkich kościołach w Poznaniu, na każdej mszy można było poświęcić taką palmę. Dla spóźnialskich takie palmy czekały do kupienia w niektórych z nich. Jednak wiele osób samemu tworzy takie niezwykłe ozdoby. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana także można było znaleźć kilka okazałych i pomysłowych palm.

Palmy dla spóźnialskich

A co, jeśli ktoś zapomniał kupić palmy? Dzisiaj z racji na niedzielą handlową takie palmy można było kupić w galeriach handlowych, czy na targowiskach, chociażby na Rynku Jeżyckim. Przed mszami świętymi takie stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem spóźnialskich wiernych.