Ciekawostka

Czy znasz najważniejsze słowa gwary poznańskiej? Sprawdź swoją wiedzę!

2024-04-12 14:11

Gwara poznańska to gwara języka polskiego charakterystyczna dla mieszkańców Poznania i części Wielkopolski. Przez wielu mieszkańców Poznania gwara jest nadal używana w życiu codziennym. Czy znasz najważniejsza słowa w gwarze poznańskiej? Zobacz czy je znasz!

Czym charakteryzuje się gwara poznańska? W gwarze poznańskiej występują następujące grupy wyrazowe różniące się między sobą pochodzeniem:

  • Archaizmy – zachowało się wiele wyrazów z dawnej polszczyzny ogólnej, które od dawna uważa się za zapomniane w innych regionach Polski, np. akuratny, istny, mrzygłód, skopowina, zawdziać.
  • Elementy gwar wiejskiej ludności przybyłej do Poznania głównie w końcu XIX w. z różnych regionów Wielkopolski. Są to wyrazy gwarowe nieznane w innych częściach kraju, np. bręczeć, dudlać, graty, kluka, szałaput.
  • Wyrazy pochodzące z gwar regionów pogranicza Wielkopolski – Kujaw, Krajny, Pomorza, Śląska, np. chabas, fleja, luńt, szkieta, żgajek.
  • Germanizmy – zapożyczenia wyrazowe przejęte do gwary poznańskiej z języka niemieckiego, np. ajzol, bana, hazaj, szajba, tytka.

Czy znasz najważniejsza słowa w gwarze poznańskiej? Zobacz w naszej galerii:

Quiz gwary poznańskiej: czy dogadasz się z poznaniakiem?

Pytanie 1 z 0

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!